Preskočiť navigáciu

Zlatý knižný fond Matúšovho kráľovstva

V našom kráľovstve vychádza množstvo hodnotných kníh, ale v dnešnej uponáhľanej dobe sú častokrát prehliadané a čitateľ sa niekedy ani len nedozvie o tom, kde ich dostať kúpiť. Preto sme sa rozhodli najhodnotnejšie tituly, ktoré súvisia s našim kráľovstvom zaradiť do Zlatého knižného fondu Matúšovho kráľovstva. Tento sme zriadili na Čachtickom sneme a zaradili sme do neho prvé dva tituly - knihu Ladislava Vargu a Mariany Komorovej Modrá krv a knihu Andreja Štiavnického V podzemí Čachtického hradu. Počas Súľovských zemianskych hier do fondu pribudla knižka autorov Michaely Kerešovej a Jaromíra Horečného Súľov a jeho nemí svedkovia dávnych čias.

Súľov a jeho nemí svedkovia dávnych čias
autor: Michaela Kerešová, Jaromír Horečný

Počas trvania Súľovských hradných hier bola do Zlatého knižného fondu Matúšovho kráľovstva zaradená kniha Súľov a jeho nemí svedkovia dávnych čias autorov Michaely Kerešovej a Jaromíra Horečného. Listinu zaradenia knihy do fondu odovzdal správca Matúšovho kráľovstva autorom na krste knihy spojenom s autogramiádou v Kultúrnom dome v Súľove. Ešte predtým sa však veľa rozprávalo o zrode samotnej knižky. Publikácia je viazaná v červenom obale, má formát 17,5x25 cm, 174 strán a vyšla vo vydavateľstve EDIS v Žiline v auguste roku 2002. Celkovo je rozdelená na 22 kapitol, z ktorých každá sa zaoberá inou časťou súľovskej histórie. Pri čítaní tejto unikátnej knihy sa budete prechádzať tajuplnou históriou hradu, zákutiami skalných útvarov, dozviete sa množstvo zaujímavostí z dejín obce a nezabudnite ani na povesti, ktoré sa s ňou spájajú. Ak navštívite Súľov, neváhajte a knižku si určite zaobstarajte.

Modrá krv
autor: Ladislav Varga, Mariana Komorová


O tomto titule, o jeho krste, sme už písali vo zvestiach. Na snem do Čachtíc boli pozvaní obaja autori, zastupoval ich tu pán Varga. V krátkom predstavení svojej knihy uviedol, že tento historický román bude pre mnohých veľkým prekvapením, pretože prináša mnohé, doteraz neznáme a nikde nepublikované skutočnosti o živote Čachtickej panej. Autori venujú veľkú časť románu predovšetkým mladosti Alžbety Báthoryovej a etapám jej života, o ktorých sa veľmi nepísalo.
Kniha je v modrom viazanom obale, má formát 16x23,5 cm. Má 161 strán, je delená do 3 kapitol - Mladosť Alžbety Báthoryovej, V úlohe matky a manželky a Alžbeta Báthoryová v úlohe vrahyne. Knihu vydalo vydavateľstvo Kristíny Rybárovej v AGENTÚRE K v Košiciach v novembri 2001. Je dostať v knižnom predaji a môžeme povedať, že patrí k titulom, ktoré sa čítajú jedným dychom.
Knihu na zamatovom vankúši priniesli kráľovskí rytieri, správca Matúšovho kráľovstva udelil pánovi Vargovi listinu zaradenia knihy do Zlatého knižného fondu Matúšovho kráľovstva a knihu pokrstila na Čachtickom sneme samotná Alžbeta Báthoryová.

V podzemí Čachtického hradu
autor: Andrej Štiavnický

Kniha z vydavateľstva Ikar, ktorá sa vracia z ďalšieho pohľadu k povestnej krvavej grófke Alžbete Báthoryovej a odpovedá na otázku, čo sa dialo po zatknutí Alžbety Báthoryovej. Na snem do Čachtíc bol pozvaný autor knihy - pán Andrej Štiavnický. V predstavení svojej knihy uviedol mnoho zaujímavých faktov a prezradil snemovníkom, že sa jedná o prvý titul z pripravovanej trilógie. Druhý diel by sa mal objaviť cez prázdniny...
Kniha je v viazanom hnedom obale, v ktorom vo vydavateľstve IKAR veľmi vkusne vydávajú sériu historických románov. Má formát 13x20,5 cm a 277 strán. Knihu vydalo vydavateľstvo IKAR Bratislava v roku 2001. Je dostať v bežnom knižnom predaji a môžeme povedať, že patrí k titulom, od čítania ktorých sa nedá odtrhnúť. Po dočítaní sa bude ťažko čakať pokiaľ vyjde ďalšie pokračovanie.
Knihu na zamatovom vankúši priniesli kráľovskí rytieri, správca Matúšovho kráľovstva udelil pánovi Štiavnickému listinu zaradenia knihy do Zlatého knižného fondu Matúšovho kráľovstva a knihu pokrstila na Čachtickom sneme samotná Alžbeta Báthoryová.

Alžbeta Bátoriová vo väzení a na slobode
autor: Andrej Štiavnický

Tento historický román tematicky nadväzuje na čitateľsky úspešný román Andreja Štiavnického V podzemí Čachtického hradu.
Autor v ňom zachytáva ďalšie tri roky života čachtickej panej po jej vynútenom návrate z Fuzeru. Máme možnosť sledovať nielen dramatické osudy Alžbety Bátoriovej, ale aj Anny Rosiny Listiusovej z Tematína, ktorá sa ocitne vo väzení Čachtického hradu spolu s Alžbetou Bátoriovou pričinením jej manžela Stanislava Turzu. Z väzenia im pomáha ujsť milenec čachtickej panej.
Andrej Štiavnický kladie v románe čitateľom ale aj historikom medzi inými nástojčivými otázkami aj túto: kto z historikov vyvráti skutočnosť, že príbuzní čachtickej panej zabránili exemplárnemu procesu a následne poprave Alžbety Bátoriovej? Bátoriovci patrili predsa k najbohatším a najvplyvnejším rodom svojich čias.

Čachtická pani pred najvyšším súdom
autor: Andrej Štiavnický

Zavŕšením historickej trilógie tematicky nadväzujúcej na romány V podzemí Čachtického hradu (2001) a Alžbeta Bátoriová vo väzení a na slobode (2002) je román Andreja Štiavnického Čachtická pani pred najvyšším súdom.
Pričom celá trilógia analyzuje posledné štyri roky života čachtickej panej od zatknutia palatínom Turzom až po jej prirodzenú smrť, autor v tretej časti zachytáva posledné mesiace jej života od zimy 1613 až po august 1614. Čitateľ má možnosť prežívať posledné mesiace Alžbety Bátoriovej prostredníctvom analýzy hlavných postáv a tiež pútavého, dramaticky zapleteného deja, ktorý vrcholí smrťou tejto krutej, ale záhadnej postavy našich dejín.
Táto trilógia predstavuje obrovský prínos nielen z historického, ale aj literárneho hľadiska, pričom veľký čitateľský ohlas vyvolal jeho nový pohľad a originálne spracovanie tematiky.

V tieni smrti Alžbety Bátoriovej
autor: Andrej Štiavnický

Román tematicky nadväzuje na úspešnú historickú trilógiu Andreja Štiavnického o posledných štyroch rokoch života čachtickej panej. Zachytáva v ňom pohnuté osudy Anny Rosiny Listiusovej, manželky Stanislava Turzu, ktorý sa neskôr stal uhorským palatínom.
Cieľom autora bolo naznačiť, že život a história sa nezastavili ani po smrti Alžbety Bátoriovej. V prvej časti sa čitateľ stáva svedkom zákulisných intríg medzi palatínom Turzom a panovníkom Matejom II., ako aj smrti najstaršej dcéry čachtickej panej Anny či kontroverznej osobnosti palatína Turzu, ktorý zomiera o dva roky po smrti Alžbety Bátoriovej. Osudy zvrhlej Anny Rosiny Listiusovej, obklopenej na Šintavskom hrade svojimi vernými strigami, nás vtiahnu do dramatického deja. Vykresľuje jej sadistické sklony a ukrutnosť, ale oživuje aj spletité osudy významných historických postáv, akými boli sedmohradský knieža Gabriel Betlen, vojvoda Albrecht z Valdštejna, cisár Ferdinand II. a ďalší.
Na pozadí dramatických zápletiek a historických súvislostí vníma čitateľ nielen konanie hlavnej postavy Anny Rosiny Listiusovej, ale aj mocenské ambície najvyšších predstaviteľov spoločenského života.
Všetci tí, ktorí si s obľubou vychutnávajú diela Andreja Štiavnického sa môžu tešiť na jeho ďalšie prekvapenie v podobe nového historického románu, ktorého zákulisie vytvárajú pohnuté záverečné roky tridsaťročnej vojny. A ako ináč - jej hlavnou postavou bude opäť žena...
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar