Preskočiť navigáciu

Kráľovský kartografický fond - mapy cykloturistické

Cykloturistická mapa č. 1 - Kysuce, Horné Považie a Turiec

mapa
(1:100 000)
Podrobná cykloturistická mapa zobrazuje oblasť Horného Považia s časťou Kysúc a Turca. Pri putovaní týmito územiami prejdete mnohými panstvami Matúšovho kráľovstva a nájdete tu množstvo hradov, zámkov a kaštieľov. Niet divu, do mapy zasahuje päť z deviatich dŕžav. V celej oblasti je vyznačených 75 cyklotrás. Dominantné sú Vážska, Kysucká, Turčianska a Hornonitrianska cyklomagistrála vyznačené červenou farbou. Celé územie je husto popretkávané trasami rôznych dĺžok, s rozličnou obtiažnosťou, vhodné pre cestné aj horské bicykle. Je zaručené, že každý si tu nájde tú svoju trasu. Či už to budú potulky Bielymi Karpatami, Strážovskými vrchmi, Javorníkmi, Malou a Veľkou Fatrou - toto všetko môžete v mape nájsť. A ešte oveľa viac. Cyklotrasy vás privedú k rozmanitým prírodným a kultúrnym zaujímavostiam, je len na vás, čo si vyberiete. Ponúkajú sa vám tu aj mnohé z hradov a zámkov Matúšovho kráľovstva: Trenčiansky hrad, Vršatec, Lednica, Košeca, Považský hrad, Súľovský hrad, Bytčiansky kaštieľ, Hričov, Strečno, Bojnický zámok a ďalšie iné. Spoznávajte spolu s mapou ich krásy.
Mapová časť je spolu s textovou umiestnená v praktickom nepremokavom obale. V úvode textovej časti sa nachádzajú vysvetlivky cykloturistického značenia Slovenského cykloklubu s príkladmi značiek a praktické informácie o jazdení na bicykli po značených a doporučených trasách. Každá zo 75 cyklotrás je stručne popísaná, pri vybraných trasách sú uvedené aj výškové profily. Záver textovej časti tvoria údaje o predajniach a servise bicyklov a o ubytovacích možnostiach v popisovanej oblasti. Vďaka štvorjazyčným textom a vysvetlivkám je vhodná pre široké spektrum cykloturistov, ktorí prídu spoznávať panstvá Matúšovho kráľovstva na svojom dvojkolesovom tátošovi.

Cykloturistická mapa č. 2 - Orava, Liptov, Horehronie

mapa
(1:100 000)
Ďalšia z edície podrobných cykloturistických máp zachytáva turisticky atraktívnu oblasť celej Oravy s časťou Kysúc, Liptova a Horehronia. Čo sa týka horstiev a chránených území, má oblasť rozmanité a bohaté zastúpenie. Na severe je osobité oravské územie zastúpené Oravskými Beskydmi, Oravskou Magurou a samozrejme Oravskou priehradou. Smerom na juh sa postupne nachádza ďalšia vodná nádrž Liptovská Mara, Chočské vrchy, Nízke Tatry a spodná časť mapy zachytáva ešte časť CHKO Muránska planina a Poľana. Putujúc Matúšovým kráľovstvom, jeho Oravsko-turčianskou dŕžavou môžeme navštíviť dominantný Oravský hrad, zrúcaniny hradu Likavka nad rovnomennou obcou neďaleko Ružomberka alebo v Hornolehotskom panstve najsevernejšie položený empírový kaštieľ v obci Horná Lehota.
Pre cykloturistické poznávanie a putovanie v tejto oblasti sú vytvorené dobré podmienky, pričom na svoje si prídu ako rekreační, tak aj náročnejší cykloturisti. Vyznačených a odporúčaných je tu 38 cyklotrás s rôznym stupňom obtiažnosti. Dominujúca je červeno značená Oravská cyklomagistrála, ktorej Kysucko-Oravská časť spája oblasť Kysúc s Oravou a Oravsko-Liptovská prechádzajúca od Oravskej priehrady popod Západné Tatry až na Liptov. Veľmi zaujímavou najmä pre náročnejších horských bikerov je prvá etapa Vrchárskej cyklomagistrály a časť zeleno značeného Okruhu okolo Poľany, ktorý bol vyznačený ako kompaktný celok v dĺžke 127 km tak, že naň možno vojsť v ľubovoľnom mieste, pričom ako východisko sa najčastejšie volí Detva. Lákavé sú aj ďalšie cyklotrasy, ktorých spoľahlivý a podrobný popis môžete nájsť v textovej časti mapy.
Mapa je dvojdielna, jej skladaná mapová časť a spomínaná textová časť vo forme brožúrky sú balené v plastovom obale. Úvodné strany textovej časti sú venované odporúčaniam pre pohyb na bicykli na značených cyklotrasách a informáciám o systéme značenia na Slovensku, ktorý aplikuje Slovenský cykloklub. Ďalej nasleduje popis jednotlivých na mape vyznačených cyklotrás, a to okrem slovenského aj nemeckom, anglickom a poľskom jazyku. Logo Matúšovho kráľovstva na titulnej strane mapy nás pozýva na cykloputovanie po turistických a historických zaujímavostiach svojho kráľovstva.

Cykloturistická mapa č. 6 – Záhorie, Považie

mapa
(1:100 000)
Titul podrobnej cykloturistickej mapy – Záhorie, Považie vymedzuje oblasť na sever od územia, ktoré predstavuje susediaca cyklomapa č.7 – Bratislava, Podunajsko až po pohraničnú oblasť s Moravou. Túto v prevažnej miere pokrývajú Biele Karpaty, od nich smerom na juh a celú strednú časť územia vypĺňajú Malé Karpaty. Popisovanú oblasť nemalou mierou z východnej strany obohacuje Považský Inovec. Oblasť na západ od Malých Karpát patrí rozsiahlej Záhorskej nížine.
Oblasť nám opäť ponúka rôznorodé možnosti cykloturistického vyžitia, ktoré vyplývajú z charakteru a výškových prevýšení spomínaných horstiev. Na mape je vyznačených a odporúčaných 47 cyklotrás s rôznym charakterom náročnosti. Dominujúce sú červenoznačené cyklomagistrály.
Záhorská cyklomagistrála je diaľková cyklotrasa vedúca väčšinou po štátnych cestách, je rozdelená na dve etapy. Krajom myjavských kopaníc nás náročnejšou, ale krásnou trasou bude sprevádzať Kopaničiarska cyklomagistrála. Považie so Záhorím spája Malokarpatská cyklomagistrála. Začína v Novom Meste nad Váhom, putuje podhorím Malých Karpát, potom prekročí ich hrebeň na západnom úbočí.Trasa končí v Perneku na Záhorí. Časť Štiavnickej cyklomagistrály, ktorá bude spájať Považie so stredným Slovenskom, nás v tejto oblasti sprevádza z hranice s Českou republikou do Podhradia.
V neposlednom rade treba spomenúť Vážsku cyklmagistrálu, vďaka ktorej uvidíme zaujímavé vážske zákutia. Začína v Piešťanoch a cez Nové mesto nad Váhom a Trenčín nás privádza až do Nemšovej.
Mapa je dvojdielna, jej textová časť je spoľahlivým sprievodcom v mape vyznačených cyklotrás, pričom ich popis je okrem slovenského jazyka aj v nemeckom, anglickom a maďarskom jazyku.
Matúšovo kráľovstvo nás v tejto oblasti privíta prostredníctvom niekoľkých dŕžav a panstiev s bohatým zastúpením svojich hradov a zámkov.

Cykloturistická mapa č. 7 - Bratislava, Podunajsko

mapa
(1:100 000)
Cykloturistická mapa č. 7 z edície podrobných cykloturistických máp, mimochodom už úspešné 2. vydanie tohto titulu, je spoľahlivým sprievodcom cykloturistov v okolí Bratislavy a celého Podunajska. Celú oblasť v prevažnej miere vypĺňa Podunajská nížina, smerom na severovýchod je to Podunajská pahorkatina. Zo severu nad Bratislavou zasahuje južná časť Malých Karpát a Záhorskej nížiny.
Matúšovo kráľovstvo so svojím logom na obale mapy nás pozýva putovať týmto historicky a pamiatkovo zaujímavým krajom. V Malokarpatskej dŕžave by sme okrem Bratislavského hradu mali navštíviť kaštieľ pri Bernolákove, ale aj hrad Červený Kameň pri obci Častá.. Veľkou mierou je na mape zastúpená Podunajská dŕžava so svojimi kaštieľmi v Dunajskej Strede, Galante alebo renesančnou protitureckou pevnosťou v Komárne. Pokiaľ sa vo svojom putovaní vyberieme smerom na Nitru, víta nás jej dominanta - Nitriansky hrad v Dolnonitrianskej dŕžave.
V mapovej časti je samostatnou mapkou ešte znázornené centrum Bratislavy, Komárna a Nitry.
Pre cykloturistov sú v tejto oblasti vytvorené ideálne podmienky, pričom väčšina trás je väčšinou nížinného charakteru. Určite si však prídu na svoje aj tí náročnejší, stačí sa len vybrať so svojimi bicyklami smerom na sever do Malých Karpát. Vyznačených a odporúčaných je v mape 30 cyklotrás s rôznym stupňom obtiažnosti. Dominujúca v oblasti je samozrejme Dunajská cyklocesta s modrým a zeleným značením. Jej hlavná zelená trasa začína v Bratislave-Petržalke, kde nadväzuje na jej rakúsku časť a končí v Komárne pri colnici s Maďarskou republikou. Veľmi zaujímavou je červenoznačená Záhorská cyklomagistrála, ktorá spája najvzácnejšie stavebné a historické pamiatky na Záhorí. Na mape je zachytený jej počiatočný úsek z Devína do Plaveckého Štvrtka. Nemenej zaujímavé sú aj časti Malokarpatskej a Vážskej cyklomagistrály či ďalšie cyklotrasy. Ich spoľahlivý a podrobný popis môžete nájsť v textovej časti mapy, ktorá okrem neho obsahuje aj informácie o systéme značenia na Slovensku, ktorý aplikuje Slovenský cykloklub a zásady pohybu po Dunajskej cyklistickej ceste.
Mapa je teda dvojdielna, mapová a textová časť vo forme brožúrky sú balené v plastovom obale, pričom tento informačný sprievodca obsahuje texty okrem slovenského aj v anglickom, nemeckom a maďarskom jazyku.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar