Preskočiť navigáciu

Beckovský hrad začlenený do MK

Do programu Beckovských letných slávností - 14.7. sme načasovali i veľmi dôležitý bod - začlenenie Beckovského hradu do Matúšovho kráľovstva. Slávnosti zahájili spolu beckovský starosta pán Karol Pavlovič a správca Matúšovho kráľovstva pán Juraj Hlatký. Po slávnostnom prejave pána starostu správca kráľovstva udelil menovaciu listinu Beckovskému hradu a včlenil ho do hierachie Matúšových hlások. Pán starosta bol menovaný za hajtmana Hlásky a dostal i pečať pasovej kontroly Beckovského panstva. Takisto prevzal vlajku Matúšovho kráľovstva a zaviazal sa ju vyvesovať na hrade pri významných podujatiach. Potom pred všetkých prítomných predstúpili rytierski velitelia hradu a zástupcovia husitského vojska, ktoré žiadalo vydanie hradu. Keďže nedošlo k dohode, husiti sa rozhodli hrad dobyť. Pán starosta následne otvoril do noci trvajúci kultúrny program a jarmok remeselníkov. V šiatroch sa bola radosť pozerať, svoje výrobky a umenie tu predvádzali kováči, tkáči, hrnčiari, vareškári, pernikári, rezbári, maliari a mnohí iní. Objavili sa i maľby hradov a cínoví vojačikovia - rytieri. Čoskoro však prítomných ohlušili salvy z diel a muškiet, to husiti zahájili generálne obliehanie hradu. V krásnom teplom počasí pred zrakmi tisícok návštevníkov a turistov predviedli skupiny historického šermu úchvatné divadlo bojových stredovekých aktivít. V závere po zasiahnutí prachárne hradu dochádza k otvorenému čestnému boju oboch strán na planine za hradom. Hroziacu porážku posádky hradu však odvrátia nečakané udalosti v Čechách a husiti sú nútení odtiahnuť domov.
Tretí ročník tejto vydarenej akcii prebehol veľmi zdarne vďaka aktivitám združenia Bludní rytieri a obce Beckov a samozrejme desiatkam sponzorov a stovkám práce oduševnených ľudí a organizácií. Množstvo sprievodných akcií dotváralo príjemnú atmosféru, obliehatelia tohto roku predviedli i nový obrovský prak. A v závere sa s ním naučili i slušne strieľať... Už sa tešíme na slávnosti v budúcom roku...
Suveníry Matúšovho kráľovstva - pasy a mapy, ako i pečiatku pasovej kontroly Matúšovho kráľovstva dostať v pokladni Beckovského hradu.
  foto

foto

foto

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar