Preskočiť navigáciu

Matúšovo kráľovstvo na výstave Nostalgia 2001

V termíne 28.11. - 3.12.2001 sa v Bratislave uskutočnil 3. ročník celoslovenskej výstavy Nostalgia 2001. Na výstave sa prezentovali muzeálne a kultúrne inštitúcie, občianske združenia zaoberajúce sa ochranou a obnovou pamiatok a kultúrneho dedičstva, starožitnícke firmy, firmy poskytujúce servis vyššie uvedeným subjektom a reštaurátorské firmy. Nechýbalo ani Matúšovo kráľovstvo, ktoré predstavilo využívanie kultúrneho dedičstva v cestovnom ruchu. Z hľadiska hradov sa na výstave prezentovala bratislavská Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva, ktorá sa venuje okrem iného i záchrane Uhrovského hradu, občianske združenie Apponiana, ktoré si dalo za cieľ zviditeľnenie Oponického hradu. Majú na čom stavať, v obci je v malom kaštieli umiestnená poľovnícka expozícia, väčší kaštieľ, v ktorom sa nachádzala unikátna Apponyiovská knižnica je bohužiaľ v dezolátnom stave. Ochranu kultúrneho dedičstva prezentoval i Národný trust Slovenska, záchranu kostola a kláštora na Katarínke Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže. Na výstave bolo možné dostať v expozícii GMB veduty Bratislavy a Bratislavského hradu a v expozícii Nitrianskeho múzea súbor vedút mesta Nitra s Nitrianskym hradom.
Diskutovali sme i s pani Babičovou - riaditeľkou Trenčianskeho múzea o tom, že prenikli fámy o nejakom vizionárovi, ktorý údajne prezentoval vidinu hrobu Matúša Čáka Trenčianskeho s jeho pokladmi pod Matúšovou vežou. Dohodli sme sa na návšteve Trenčianskeho hradu a o podrobnostiach Vás budeme informovať.
Hoci sa na výstave predstavovali mimoriadne hodnotné expozície, návštevnosť výstavy vzhľadom na to, že sa konala v hlavnom meste Bratislave bola prekvapujúco nízka.

 

 

foto

foto

foto

foto

foto

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar