Preskočiť navigáciu

Rozširovací snem Matúšovho kráľovstva v Čachticiach

Po pol roku existencie Matúšovho kráľovstva sa v ďalší magický dátum - vo štvrtok 4.4. roku Pána 2002 konal 2. rozširovací snem Matúšovho kráľovstva. Miesto konania nebolo vybrané náhodne, stretli sme sa na bývalých majetkoch grófky Alžbety Bátoriovej v Čachticiach. Strechu nad hlavou nám poskytlo Trenčianske múzeum v Draškovičovskom kaštieli a spoluusporiadateľom podujatia bola obec Čachtice. Preto srdečná vďaka patrí richtárke Anne Ištokovej a mýtničke a hajtmanke Trenčianskeho hradu, pani Kataríne Babičovej. Program snemu bol tradične nabitý a trval viac ako 4 hodiny. V oficiálnej časti sme udelili výsostné listiny 5 Kráľovským Lehotám - Trenčínu, Piešťanom, Nemšovej Velušovciam a Podoliu a pasovali sme 5 nových kráľovských richtárov. K Lehotám pribudli Horná a Dolná Súča, Brodzany, Hradište, Podhradie a Tesáre. Ďalej sme udelili 28 nových listín Matúšových hlások a pasovali nových hajtmanov a 48 nových listín pútnických miest k pasovaným novým mýtnikom.
Počas celého snemu trúbili mladí Podolskí trubači, v hlavnom programe prišiel náš snem pozdraviť Matúš Čák Trenčiansky, grófka Alžbeta Bátoriová, do Zlatého knižného fondu sme zaradili beletristické tituly Andreja Štavnického "V podzemí čachtického hradu" a Ladislava Vargu a Mariany Komorovej "Modrá krv". Obe knihy uviedla do života a zaradila ich do fondu grófka Alžbeta Bátoriová. Matúš Čák Trenčiansky smrekovými ihličkami pokrstil i prvé elektronické zvesti Kráľovskej lehoty Starej Turej, ktoré prevzal kráľovský richtár Ján Kišš. Predstavili sme i prvého ducha Matúšovho kráľovstva, blúdiacu Alžbetu nad starým Čachtickým hradom, tak ako ju videl palatín Záhorskej dŕžavy Ján Hladík. Prvú cechovú listinu remeselníka Matúšovho kráľovstva prevzal nitkár Stanislav Smatana zo Súľova. Podrobnosti k týmto aktivitám nájdete na iných miestach www stránky. Najaktívnejším kráľovským richtárom za rok 2001 bol vyhlásený Jaroslav Bušfy zo Súľova- Hradnej, najlepším trhovým miestom Beckovský hrad s mýtnikom Karolom Pavlovičom. Ešte pred vstupom na snem sa konala prvá netradičná disciplína Roka rekordov Matúšovho kráľovstva "Pľuvnutie hrachu do diaľavy". V závere snemu zasa mohli všetci ochutnať pravé Čachtické víno.
Po sneme sa pred kaštieľom konal veľký rytiersky turnaj, v ktorom vystúpili rytieri Wagus z Trenčianskeho hradu, rytieri Bojník z Bojnického panstva, rytieri a dobová skupina Diadém z Martina a sokoliari Astúr z Červeného kameňa. Divadelným spestrením bolo vystúpenie ochotníkov z Vaďoviec s ukážkou ich vystúpenia Alžbety Bátoriovej a jej prisluhovačov.

 

 

foto

foto

foto

foto

foto

 

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar