Preskočiť navigáciu

Súľovské zemianske hry

Počas tretieho októbrového víkendu sa v obci Súľov - Hradná konali Súľovské zemianske hry. Aj napriek nepriazni počasia sme sa mohli tešiť zo záujmu najmä detských účastníkov, ktorí sa s veľkým nadšením púšťali do súťaženia.

Pripravili sme disciplíny pre cyklojazdcov i pre peších súťažiacich, ktorí sa museli v čase od 12:00 do 14:00 zaprezentovať pri Obecnom úrade. Potom už nič nestálo v ceste zápoleniu v disciplínách: pľuvnutie hrachu v diaľavu, hod polenom do diaľky, skok dozadu, beh zviazaných v kategóriách dvojíc a trojíc, hod papierom A4 na diaľku. Boli sme svedkami skutočne dômyselných súťažných techník pri jednotlivých súťažiach, dokonca sme sa pri niektorých výkonoch schuti zasmiali. Účastníci Matúšovej spanilej cyklojazdy súťažili na dvoch miestach: pri Obecnom úrade bol pripravený slalom, najpomalšia jazda na 10 m a osemkrát osmička. Pri štadióne bolo potrebné absolvovať najpomalšiu jazdu z kopca a najrýchlejšiu jazdu do kopca. Treba podotknúť, že terén bol poznačený týždeň trvajúcim výdatným dažďom a po prejazde prvých troch súťažiacich sa nám dráha javila ako veľká blatová čiara. Každý zo súťažiacich obdržal účastnícky list so zaznamenaným výkonom. Súťaže prebiehali do 16. hod., následne boli vyhlásení a ocenení víťazi. Všetkým z nich sme vyjadrili obdiv, že aj napriek neprajnému počasiu nebojácne zápolili.

Po skončení súťaží sa v Kultúrnom dome za účasti zástupcov Matúšovho kráľovstva konal krst a autogramiáda novej knižky Súľov a jeho nemí svedkovia dávnych čias od Michaely Kerešovej a Jaromíra Horečného. O 18. hod. program pokračoval Kinderdiskotékou.

Na nedeľu 20. 10. sme naplánovali výstup na Súľovský hrad, kde sme v čase od 10. do 12. hod udeľovali do pasov pečiatky Súľovského hradu, Súľovského panstva a pečiatku Matúšovho kráľovstva. Všetci, ktorí na hrad prišli, dostali účastnícky list v podobe pohľadnice s niekdajšou podobou hradu.