Preskočiť navigáciu

3. snem rozširovania Matúšovho kráľovstva

Na prianie slovutného správcu Matúšovho kráľovstva bolo na deň 23. máj roku Pána 2003 zvolané snemovanie Matúšovho kráľovstva.
Za miesto konania 3. snemu rozširovania Matúšovho kráľovstva sme v tomto roku vybrali
Kaštieľ Orlové, sídlo Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Slávnostná salva z dela ohlásila začiatok snemu. Za zvuku fanfár postupne vošiel sprievod rytierov, za nimi palatín Hornopovažskej dŕžavy a nakoniec Správca Matúšovho kráľovstva. Keď sme zavŕšili úvodné oficiality, mali sme tú česť opäť medzi nami privítať Matúša Čáka, patróna kráľovstva. Po uvítaní v priestoroch kaštieľa riaditeľkou múzea Dr. Vierou Praženicovou, pred publikum predstúpil správca, aby predniesol správu o stave kráľovstva. Hneď potom bol vymenovaný a kráľovským rytierom zapasovaný prvý kráľovský župan - predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Štefan Štefanec. Do rúk mu bola zverená Hornopovažská a Hornonitrianska dŕžava. Kráľovský župan obdržal právo udeľovať čestné občianstvo Matúšovho kráľovstva a prisľúbil, že sa bude o jemu zverené majetky náležite starať a zveľaďovať ich.
Najlepšie skutky v našom kráľovstve sme podľa zásluh ocenili. Za najväčšie rytierske podujatie na území Matúšovho kráľovstva bolo vyhlásené obliehanie hradu Beckov, najlepším trhovým miestom sa stal Beckovský hrad patriaci obci Beckov. Za najlepšie šírenie dobrého mena dostali naše poďakovanie členovia Kráľovskej rytierskej družiny Diadém. Za najúspešnejšieho kráľovského richtára bol vyhlásený Jaroslav Bušfy zo Súľova. Najnavštevovanejším miestom v Matúšovom kráľovstve sa stal Bojnický zámok, ktorý minulom roku pritiahol kroky 235 000 pútnikov. Najobľúbenejším miestom zahraničných pútnikov bol Oravský hrad, cesty sem priviedli 100 921 zahraničných návštevníkov.
Postupne sme predstavili hajtmanov z hlások, mýtnikov z pútnických miest a richtárov z lehôt, ktorí do Matúšovho kráľovstva vstúpili počas uplynulého roka. Rady kráľovstva sa rozšírili aj o ubytovacie zariadenia zvláštnej kategórie, súkromno-domáckeho rázu, o Matúšove minikempy. Ich prevádzkovatelia boli slávnostne pasovaní kráľovským rytierom.
Aby sme pútnikom uľahčili orientáciu na území kráľovstva, spojili sme svoje sily s mudrcmi kartografického remesla. Ustanovili sme VKÚ z Harmanca naším výhradným kráľovským podnikom a zriadili sme Kráľovský kartografický fond, do ktorého budú zaradené všetky mapy nesúce kráľovský erb.
Správca Matúšovho kráľovstva si pre všetkých pripravil prekvapenie, keď uviedol do života základnú dosku areálu „Matúšovo kráľovstvo v miniatúrach“. Pomáhali mu pri tom aj Matúš Čák, kráľovský rytier z Diadému a starosta obce Podolie Dušan Hanic. Títo všetci sústredili svoje sily a vliali do základnej dosky svoju energiu, aby sa práce na výstavbe areálu dobre darili.
Potom nám program prerušil dobiedzajúci rytier, ktorý vyhrážal smrťou vojvodovi Ctiborovi. Našťastie však jeho pobočník rytiera premohol a za svoj chrabrý čin vyslúžil pre svoju družinu Bludní rytieri hradu Beckov náležité ocenenie. Bludní rytieri boli ustanovení za II. Kráľovskú rytiersku družinu a všetkým prítomným prisľúbili, že sa o svoj hrad budú patrične starať.
V Matúšovom kráľovstve sme svoj záujem o hrady prejavili symbolickým odovzdaním podporného plagátu na obnovu Trenčianskeho hradu do rúk hajtmanky Trenčianskeho hradu pani Babičovej a kráľovského župana pána Štefana Štefanca. Tržba z predaja plagátov bude použitá na základné opravy sídla Matúša Čáka. Každý kto má záujem môže teda priložiť ruku k dielu a urobiť dobrý skutok.
Pri putovaní územím Matúšovho kráľovstva sme zistili, že sa tu nachádza množstvo vzácností, unikátov a jedinečných lokalít. Rozhodli sme sa, že tieto budeme postupne zviditeľňovať, aby nezostali utajené v zákutiach kráľovstva. Takto sme zaradili do NAJ prírodných lokalít v Knihe rekordov Matúšovho kráľovstva ropné polia a pieskové duny na Záhorí, skalný Budzogáň v Súľovských vrchoch, Manínsku tiesňavu a 27 metrov vysoký kríž, umiestnený na rozhraní obcí Rybky, Rohov, Smrdáky a Oreské.
Záver snemu sa niesol v „maškrtnom“ duchu. Po vymenovaní kráľovskej cukrárky Jozefíny Šebákovej zo Šebešťanovej, ktorej bola udelená cechová listina kráľovskej remeselníčky, sme sa už nemohli dočkať na ochutnávku jej diela - torty v tvare loga Matúšovho kráľovstva. Rozlúčili sme sa teda s naším patrónom Matúšom Čákom, zavŕšili snem salvou z dela a spolu s pozvanými hosťami sme sa presunuli do reprezentačnej sály na poschodí, kde nás už čakala spomínaná torta. Rozkrojili ju spoločne kráľovská cukrárka s kráľovským županom. Všetci museli uznať, že naša remeselníčka si svoju kráľovskú hodnosť naozaj zaslúži.
Snemovanie ďalej pokračovalo rytierskym programom, o ktorý sa postarala výhradne Kráľovská rytierska družina Diadém zo Sklabinského panstva. Prisľúbené vystúpenie rytierov Bojník z Bojnického panstva sa nakoniec neuskutočnilo. Bolo sa však na čo pozerať. Šermiarske šarvátky a hudobné výstupy Diadému boli skutočnou pastvou pre oči divákov. Po šerme prišli na rad dobové hry a netradičné disciplíny. V parku pri kaštieli sa strieľalo z kuše, z lukov, vrhali sa sekerky, hádzalo sa polenom, merali sa sily v zručnosti a v bystrosti zraku. Najprv sa hier zúčastňovali len deti, no netrvalo dlho a zapojili sa aj dospelí. Veľa zvedavcov sa prišlo pozrieť aj na capka Matúšika v minizoo pri parku. V tom čase už na nádvorí kaštieľa prebiehali prípravy na zlatý klinec programu - ohňovú show. Celá paráda sa začala vystúpením brušných tanečníc. Súboje s ohnivými zbraňami sa striedali s pľuvaním a hltaním ohňa, publikum onemelo pri vystúpení fakíra. Aj napriek tomu, že ohňovú show sme si pozreli ešte pred zotmením, bol to naozaj nádherný zážitok.
Tí, čo tam boli, vedia, o čom hovorím. A pre tých, ktorí tam neboli, sú pripravené nové informácie na viacerých miestach stránky Matúšovho kráľovstva. Dočítate sa tu o kráľovskom županovi, výhradnom kráľovskom podniku VKÚ Harmanec, o miniparku, o nových prírodných rekordoch, či II. kráľovskej rytierskej družine. Nezabudnite ani na kráľovských remeselníkov a minikempárov. A my všetci sa už tešíme o rok na 4. snem. Miesto konania už sme vybrali..... Tak sa nechajte prekvapiť.


 

foto

foto

foto

foto

foto

foto

 

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar