Preskočiť navigáciu

Matúšovo kráľovstvo na Krakovských trhoch cestovného ruchu

Naša účasť na výstave Slovakiatour 2003 priniesla svoje ovocie aj v podobe prezentácie, ktorú sme organizovali v spolupráci s poľským zastúpením Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, reprezentovaným Jánom Bošnovičom. Práve s ním sme sa na spomínanej výstave dohodli, že spoločne pripravíme prezentáciu Matúšovho kráľovstva na Krakovských trhoch cestovného ruchu 11. apríla 2003. Slovo dalo slovo a pomaly sme začali pracovať na programe. Z množstva našich subjektov sme vybrali tie ťažiskové pre poľský trh: obec Súľov-Hradná, Beckovský hrad, Trenčiansky hrad, Oravský hrad, Bojnický zámok a TIK Považská Bystrica. Ako sa na správne kráľovstvo patrí, nesmela chýbať ani kráľovská rytierska družina Diadém z Martina. Naša výpravná cesta sa začala v skorých ranných hodinách a cestou sa k nám pridávali ďalšie posádky. Poľské hranice sme prekročili krátko pred obedom takmer v plnej zostave.
Už o 13,00 hod. sme zaparkovali pred Národným múzeom v Krakove, kde sa akcia konala a krátko na to sme začali pripravovať Samurajskú sálu na prezentáciu. Niečo pred treťou hodinou sa začali zhromažďovať pozvaní hostia.
Takmer presne o 15,00 hod. sme začali s prezentáciou. Úvod patril premietaniu dokumentu o Matúšovom kráľovstve, ktorý bol natočený a odvysielaný Slovenskou televíziou. V nadväznosti na film potom Správca Matúšovho kráľovstva predstavil kráľovstvo, porozprával o našich aktivitách a podujatiach a pozval všetkých prítomných na dvojhodinové potulky po kráľovstve. Po úvodných slovách manažérky Diadému Ivety Vaňkovej sa predstavila kráľovská rytierska družina nielen slovom, ale aj skutkami, keď predviedli niekoľko ukážok zo svojho bojového umenia. Zo stredovekého súboja sme sa preniesli na Oravský hrad. Riaditeľ Oravského múzea Dušan Karaska porozprával o pripravovaných podujatiach na hrade. Krásy Oravy vystriedala krása Súľovských skál. Starosta obce Súľov-Hradná Jaroslav Bušfy sa nedal zahanbiť a porozprával o všetkých tamojších krásach. Nezabudol zdôrazniť príťažlivosť prostredia spojenú s hradom, náučnými chodníkmi, turistickými trasami a cyklotrasami. Po starostových slovách sa opäť predviedla kráľovská družina so svojim šermiarskym súbojom. Publikum prejavovalo obrovský rešpekt pred ostrými čepeľami ich mečov.
Najviac otázok počas prezentácie dostala určite riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová. Pár dní pred našou akciou totiž padla časť hradného múra a novinári mali obrovský záujem o čerstvé správy o dianí na hrade aj v podhradí. Potom predniesol svoj príhovor starosta obce Beckov Karol Pavlovič. Venoval prevažnú časť svojho rozprávania najväčšej udalosti letnej sezóny, Beckovským letným slávnostiam spojeným s obliehaním hradu. Ďalší vstup patril ženskej časti Diadému. V celej svojej kráse sa predviedla brušná tanečnica so svojím výstupom. Bolo jasné, že ďalší prednášajúci to po takomto predstavení nebude mať ľahké. Zástupca Bojnického zámku Peter Kmeť sa však nedal zahanbiť. Svoj príhovor predniesol v poľštine a prítomných ohúril počtom a rozsahom pripravovaných akcií počas celého roka. Po ňom prišiel na rad posledný príspevok od pracovníčky Informačnej kancelárie mesta Považská Bystrica Zuzany Šujanovej. Prezentovali svoj región, predstavili ponuku prírodných a kultúrnych pamiatok a aj ubytovacie a stravovacie možnosti. No a pri gastronómii sme našu prezentáciu aj ukončili.
Po jej skončení bola pre zúčastnených pripravená ochutnávka typických slovenských jedál a krajových špecialít, ktorú spoločne pripravili zúčastnené subjekty Matúšovho kráľovstva. Nechýbali syry, koláče, klobásky, slané pečivo, kúpeľné oblátky, medovina, čučoriedkovica, borovička s horcom, pivo. Každému sa ušiel aj dúšok pravej Matúšovskej jabĺčkovice zo Súľovského panstva a Beckovského kalvadosu. Všetci, ktorí videli prezentáciu a po nej vyskúšali naše tradičné jedlá a nápoje sa zhodli, že našu krajinu môžu turistom len odporučiť a že sa oplatí nielen vidieť, ale najmä ochutnať, čo ponúka.
Takmer štyridsiatim pozvaným hosťom sme dali na výber z bohatej ponuky krás a zaujímavostí Matúšovho kráľovstva. Každý z nich dostal na pamiatku darčekové predmety a informačné materiály o prezentovaných miestach a podujatiach. Pre obe strany bola prezentácia cenným prínosom. My sme predstavili Matúšovo kráľovstva ako destináciu pre poľských turistov a na druhej strane sme dostali množstvo nezaplatiteľných informácií o tom, čo treba ponúkať a o čo je záujem na poľskej strane. Samozrejme nás tešili okamžité pozitívne reakcie na prezentáciu.
Výsledok nášho snaženia v podobe článkov o Matúšovom kráľovstve uverejnených v rôznych poľských novinách a časopisoch nájdete na stránke v rubrike Napísali o nás.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar