Preskočiť navigáciu

Podolské zemianske hry - hrachová olympiáda Matúšovho kráľovstva

25. 10. 2003

V poslednú októbrovú sobotu roku 2003 sa v domovskej obci Matúšovho kráľovstva, v Podolí, uskutočnilo netradičné podujatie.
Na pozemku budúceho areálu Matúšovho kráľovstva v miniatúrach bola dokončená prvá maketa hradu a tak sa pripravilo jej dôstojné uvedenie do života.
Ráno nás privítalo mrazivé počasie, ale svietilo slniečko. Hradní duchovia a patróni nám priali a tak celé podujatie sprevádzalo krásne počasie. Čoskoro sme postavili 5 stanovísk na súťaže v netradičných disciplínách. Stanoviská modelovali okolité hrady - Beckov, Čachtice, Branč, Trenčín a Tematín a tak ešte predtým, ako si súťažiaci preverili svoje sily a schopnosti, mohli sa z panelov dozvedieť stručné informácie o týchto hradoch.
Hlavnou súťažou bola Hrachová olympiáda Matúšovho kráľovstva. Pozostávala z 5 disciplín: Pľuvnutie hrachu v diaľavu, Pľuvnutie hrachu dozadu, Pľuvnutie hrachu na cieľ, Crnkanie hrachu na cieľ a Prenášanie hrachu čínskymi paličkami. Doplnkovými disciplínami bol Hod polenom na diaľku, Hod papierom formátu A4 na diaľku a Skok dozadu. Disciplíny sa veľmi rýchlo rozbehli a nielen deti, ale i dospelí bojovali o prekonanie výkonov a zápis do Knihy rekordov Matúšovho kráľovstva.
Postupne predpoludňajší program doplnili jazdecké ukážky a predvedenie chovu koní z PD Podolie. Sólo jazdy i umenie koní zapriahnutých v koči nadchli prítomných.
Všetci si mohli siahnuť na dobové zbrane, zahádzať si sekerami, kopijami alebo si zastrieľať z kuše.
Popoludňajší program bol venovaný predstaveniu prvého modelu nášho areálu - dobovej rekonštrukcie hradu Branč.
Po jeho odhalení a slávnostnom prípitku na pozemku predviedla bojové umenie kráľovská rytierska družina Diadém z Martina. Diváci mohli obdivovať množstvo feudálnych súbojov, šarvátok, dobové odevy a dobové zbrane. Deti si mohli zmerať svoje sily s kráľovskými rytiermi. Mohli si siahnuť na plášť Matúša Čáka alebo jeho manželky - zástupcov trenčianskej skupiny historického šermu Wagus, mohli súťažiť v drobných súťažiach.
Vyvrcholením programu bola večerná ohňová show. Diadém v nej predviedol fakírske i ohňové kúsky, vystúpila brušná tanečnica. Mnohé výkony pri líhaní si na sklo či chrlení ohňa sledovali prítomní so zatajeným dychom a skrytým obdivom. Ťažko sa všetkým lúčilo v mrazivom večeri...

Podujatie podporili Orange Slovensko, a.s., VKÚ Harmanec a.s., obec Podolie a základná škola Podolie.

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar