Preskočiť navigáciu

Kniha roku 2003 Matúšovho kráľovstva

10. 12. 2003

foto
Pred Vianocami sa na našom knižnom trhu objavila pre milovníkov slovenských hradov výnimočná kniha. Jej autorom je Miroslav Slámka a jej názov je „Kamenní strážcovia“. Vyšla vo vydavateľstve Slovenského skautingu. Nesie podtitul „Príbehy a povesti zrúcanín slovenských hradov“. A už ten o mnohom napovedá.
Autor nás na stránkach kníh zavedie na 22 hradov v západnej s a strednej časti Slovenska. Konkrétne sa dostaneme do palácov a nádvorí Pajštúna, Plaveckého hradu, Ostrého Kameňa, Korlátka, Dobrej Vody, Čachtického hradu, Tematína, Topoľčianskeho hradu, Uhrovca, Gýmeša, Oponického hradu, Revišťa, Šášova, Vršatca, Lednice, Považského hradu, Súľovského hradu, Hričova, Starhradu, Lietavy, Znieva a Blatnického hradu.
Kniha, po prvýkrát v našich pomeroch, sa venuje hlavne oživeniu hradných zrúcanín a konečne hrady nie sú podávané iba zo stránky svojej stavebnej histórie. V načretí do ich slávnych dejín sa kniha zamerala v značnej miere na ich majiteľov, známe i menej známe feudálne rody, ktoré na nich žili a určovali dejiny krajiny. Z fotografií a reprodukcií sa zoznámime s mnohými z nich. Podrobne je popísaná história hradu. S každým hradom je spojená zaujímavá povesť, resp. častokrát i krátka poviedka viažuca sa k hradnej legende alebo k istému zlomku života hradu. Najunikátnejšou a najpríťažlivejšou časťou knihy je však 22 teoretických rekonštrukcií všetkých hradov v čase ich najväčšej slávy, keď na nich pulzoval čulý stredoveký život. S mnohými podobami sa znalci hradov a hradnej literatúry majú možnosť stretnúť po prvýkrát. Rekonštrukcie Súľovského hradu, Hričova, Korlátka, Ostrého Kameňa i Pajštúna, ale i všetky ostatné, nás zavedú o niekoľko storočí späť a pri zažmúrených očiach možno budeme na ich nádvoriach počuť kroky hradných pánov, rytierov a služobníctva...
Kniha má formát 15,5 x 21,5 cm, má 256 strán, je vytlačená na kriedovom papieri. Je bohato ilustrovaná fotografiami. K nim patria i viaceré zaujímavé pohľady na hradné zrúcaniny zo začiatku 20. storočia, ako i viaceré letecké zábery, na ktorých sa nám naskytnú pohľady na hrady z vtáčej perspektívy.

Vzhľadom na svoj ojedinelý obsah a grafické stvárnenie sa kniha „Kamenní strážcovia“ stala knihou roka 2003 v Matúšovom kráľovstve!

Pokiaľ knihu nedostanete v predaji, je možné si ju objednať na dobierku na adrese:
Slovenský skauting – Ústredie
Pražská 11
816 36 Bratislava

www.skauting.sk

telefón: 02/57297305
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar