Preskočiť navigáciu

VI. Beckovské letné slávnosti

23. 10. 2004

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
Víkendové dni 10.a 11.júla patrili v Beckove už tradičnému podujatiu, ktoré mali tento rok podtitul Vojnové roky na Beckove. Dvojdňový program okrem obliehania hradu ponúkal atrakcie ako pre deti, tak aj dospelých. Predstavili sa folklórne súbory, hudobné skupiny, dychovky, historické scény, tanečnice...Jarmok so svojím remeselníckym tovarom prezentovali keramikári, rezbári, ženičky predvádzali domáce spracovanie ľanu, na kolovrate súkali nite a na krosnách tkali plátno. A čo sa týka občerstvenia, počas obidvoch dní naše nosy dráždila vôňa rôznych dobrôt a smäd tiež bolo čím uhasiť. Slávnostné otvorenie sa konalo na námestí o 14.00 hod. príhovorom pána starostu Beckova.

Na hrade a v podhradí sa však schádzali udatní rytieri už od rána a pripravovali sa k obliehaniu. Pred hradnou bránou sa zhromažďovalo vojsko. Najprv pod hradom zlapali husitského zveda, potom ho na námestí popravili. Všetci tušili, že sa schyľuje k boju. Priľahlé svahy hradu obsadili diváci a čakali na pôsobivé divadlo. A ako každý rok, aj tentokrát sa dočkali. Útočiacim sa síce podarilo po viacnásobnej delostreleckej paľbe a útokoch bránu preboriť, hradu sa však nezmocnili. Vodcovia sa dohodli, že pokračovať budú na nočnom obliehaní a nech sa konečne rozhodne o víťazovi.
Aj pri tohtoročnom obliehaní sa pod vedením Bludných rytierov hradu Beckov zúčastnilo niekoľko rytierskych a šermiarskych skupín, ktorí v plnej kráse a nasadení predviedli svoje umenie na vysokej úrovni. Celé popoludnie sa z hradu ozývala paľba z dobových zbraní a bojové pokriky.

Po prehliadke hradu ste si mohli posedieť a pozrieť vystúpenie šermiarov, historické tance na hradnom nádvorí. Nechýbali tu zbrojnoši a remeselníci vyrábajúci z kovu a kože bojové náradie.

Ani na tomto ročníku Beckovských letných slávností nechýbal stánok Matúšovho kráľovstva. Tentokrát však jeho vlajka neviala na hradnom nádvorí, ale rôzne suveníry a informácie o dianí v Matúšovom kráľovstve ponúkal medzi remeselníckymi stánkami na námestí.

Už teraz sa tešíme na ďalší ročník a na vás všetkých, ktorým toto podujatie prirástlo k srdcu, ale aj tých, ktorí ste sa na ňom doteraz nezúčastnili. Veď každé podobné podujatie len podporí zveľadenie a ďalšie, finančne náročné úpravy hradu Beckov.

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar