Preskočiť navigáciu

Piknik na hrade Branč

23. 10. 2004

foto
foto
foto
foto
foto
foto
Po vydarenej a úspešnej minuloročnej akcii Matúšovho kráľovstva na hrade Branč nám bolo jasné, že si to tento rok opäť zopakujeme, samozrejme v spolupráci s obcou Podbranč v rámci Pikniku na hrade Branč. Podrobnosti sme s pani starostkou Vierou Končitou dohodli už v jarných mesiacoch.

A tak 7. augusta v poludňajších hodinách naša posádka dorazila na nádvorie hradu, za krátko po nás sa v plnej zbroji šplhala do kopca aj posádka I. kráľovskej rytierskej skupiny Diadém. Prípravy zo strany obce už bežali v plnom prúde. Boli pripravené stánky pre Matúšovo kráľovstvo, občerstvenie, vatra pre opekanie. A v hojnom počte sa pomaly schádzali aj návštevníci, hradné nádvorie ožívalo veselou vravou, hudbou a džavotom detí.

O 14.00 hodine to celé vypuklo slávnostnou salvou z dela a krátkym príhovorom pani starostky. Po nej prítomných o dianí v Matúšovom kráľovstve poinformoval samotný jej správca. Potom sa už rozprúdilo súťaženie vo všakovakých disciplínách. Samozrejme ako tradične sa pľuvalo hrachom na diaľku, hádzalo papierom, polenom a dvojice zápolili v behu so zviazanými nohami. Ale medzitým sa nad Brančom zbiehali mraky a neveštili nič dobré. Došlo k tomu, čoho sme sa všetci a najviac organizátori obávali. Letná búrka s výdatným dažďom nás vykropila ako sa patrí. Chtiac-nechtiac sme boli nútení program prerušiť. Mnohých účastníkov neutíchajúci dážď odradil, ale vytrvalci v hradných úkrytoch vydržali a zhruba po hodine sme mohli pokračovať. Súťaženie v disciplínách bolo prerušované vstupmi Diadém-ákov, opäť nám majstrovsky predvádzali rytierske šermiarske súboje a zaspievali dobové piesne. Medzitým stánok Matúšovho kráľovstva rozdával všetkým účastníkom pohľadnice Branču, ako aj plagát výstupov na hrady Záhoria s novinami. Okrem toho ponúkal ďalšie svoje suveníry, informoval záujemcov o ďalších podujatiach a aktivitách v Kráľovstve. Tí, čo už absolvovali súťaže aj prehliadku hradu s krásnymi výhľadmi, mohli si ešte zajazdiť na koníkoch, občerstviť sa priamo pri stánku alebo tým, čo si sami opiekli.
Program pomaly končil, ale predsa nie celkom. Poslední vytrvalci a záujemcovia sa zišli opäť po zotmení, zhruba o 20.30 hodine, k jej vyvrcholeniu. Boli ňou brušné tance a večerná ohňová show skupiny Diadém. Menší zádrhel nastal v dodávke elektrického prúdu, ale nakoniec všetko dobre dopadlo.
Usporiadateľom ako aj všetkým účastníkom patrí vďaka za skvelú akciu a napriek dažďu za príjemný sobotňajší deň. Dovidenia, snáď opäť o rok...
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar