Preskočiť navigáciu

Holíčske hradné slávnosti

23. 10. 2004

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
Hneď na druhý deň po akcii na hrade Branč, v nedeľu 8.augusta, sme putovali na Holíčsky zámok. Bolo to prvé podujatie Matúšovho kráľovstva v tomto meste na Záhorí a zorganizovali sme ho v rámci Holíčskych hradných slávností v spolupráci s mestom Holíč. Bol pripravený bohatý kultúrny program a sami sme boli zvedaví a zo začiatku i napätí, ako to celé dopadne.

Pred 14-tou hodinou boli pripravené stanoviská pre súťaže v „matúšovských“ disciplínách, stánok s občerstvením, pri vstupnej bráne viala vlajka Matúšovho kráľovstva a pod ňou bohatá ponuka materiálov propagujúcich jej činnosť. Rytieri I. kráľovskej skupiny Diadém čakali na pokyn k slávnostnej salve z dela, ktorá zaháji celé dianie na zámku. A že bude rušné, nasvedčoval už celkom slušný húf nedočkavcov pred bránami zámku.

O 14.00 hodine zadunela areálom zámku a jej okolia salva a brány sa otvorili. Museli sme priznať, že taký nápor návštevníkov sme ani v najlepšom neočakávali. Je zrejmé, že miestni obyvatelia, ako aj z bezprostredného okolia sa o dianie na tomto bývalom letnom sídle Márie Terézie živo zaujímajú.

Najväčšiemu náporu musel odolávať náš stánok Matúšovho kráľovstva, kde účastníci hneď po zakúpení vstupenky dostávali zdarma pohľadnice Holíčskeho zámku, najnovšie kráľovské zvesti a plagát hradov Záhoria. Potom sa rozptýlili pri jednotlivých disciplínách netradičných súťaží: pľuvanie hrachu do diaľky, hod papierom, hod polenom. Záujemcovia o prehliadku zámku mali túto možnosť so sprievodcom v hodinových intervaloch. Veľkolepý, hoci trochu zanedbaný areál zámku, poskytoval priestor pre rytierske súboje, dobové scénky či hry, spevy aj predvádzanie dobových zbraní. To všetko mohli návštevníci vidieť a zažiť v podaní členov skupiny Diadém. Okrem toho bola súčasťou programu aj jazda na koňoch a predvádzanie dobových habsburgovských kostýmov. Aktivít bolo toľko, že návštevníci postrádali podrobnejší časový a priestorový rozpis programu. Je to samozrejme námet pre vylepšenie priebehu akcie v budúcom roku.
Popoludňajší program sa chýlil ku koncu, ruch v areáli Holíčskeho zámku pomaly utíchal. Deň v zajatí histórie a hier ešte však zďaleka nekončil. Rytieri a tanečnice skupiny Diadém sa pripravovali na večerné vyvrcholenie svojho programu. A tak tí, ktorí zotrvali a najmä miestni obyvatelia sa so západom slnka začali zhromažďovať na nádvorí zámku, aby si pozreli umenie brušných tanečníc, fakírov a krásnu ohňovú show Diadem-ákov.

Myslíme, že tí ktorí vydržali do konca, neľutujú, ako ani ostatní, ktorí sa v túto nedeľu rozhodli pre Holíčske hradné slávnosti. A to je pre nás, organizátorov, odmena a zároveň výzva. Dovidenia o rok, milovníci slovenských hradov a zámkov!
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar