Preskočiť navigáciu

POZVÁNKA

Váh - perla Matúšovho královstva

29.4.2011

Váh – najdlšia slovenská rieka je hlavnou tepnou Matúšovho královstva.
Odpradávna bol hranicou medzi dvoma královstvami: Ceským a Uhorským.
Na jeho brehoch vyrastali na strmých bralách hrdé strážne hrady, ktorými sa Matúšovo královstvo dodnes pýši.
Váh formoval krajinu. Prerazil medzi Malou a Velkou Fatrou, vytvoril naše krásne Považie, aby sa pod Trencianskou bránou ukludnil a doširoka rozlial.
Ukludnil ale iba zdanlivo, lebo za najväcších povodní nicil a pretváral všetko, co stálo na jeho brehoch. Najväcšia známa povoden bola v roku 1813.
V case, ked boli cesty velmi zlé, alebo žiadne, slúžil Váh ako súcasná dialnica. Na svojich vlnách húpal plte, ktoré okrem nákladu dreva viezli sol, baltský jantár, kožušiny a dalšie výrobky smerom na juh. Na pltiach sa vozili aj Štúrovci do gymnázia v Modre.
Dnes, spútaný priehradami Vážskej kaskády ostáva len tienom dravej rieky.
Ale rozbúrit sa vie aj takto obmedzený.
Jeho opät strieborné vlny sú láskavé k turistom. Ludia zacínajú objavovat caro športového pobytu na vodách Váhu. Rieka je bezpecne splavná na mnohých miestach. V okolí Liptova, v úseku nad Strecnom. Zaujímavá je pre všetkých na našom Považí. Od Ilavy, Dubnice cez Trencín až do Nového Mesta n.V a Pieštan. Plytká, teplá a prúdiaca voda umožnuje splavit si lubovolný úsek naozaj každému. Neváhajte, prídte si vyskúšat toto vodné dobrodružstvo.
V našom královstve je tak o atrakciu vyše. Historické hrady, múzeá a zaujímavé miesta spojené cyklostezkami. Ubytovacie kapacity pre viacdnový pobyt a vodácka turistika na Váhu na všetkých typoch lodí.Školské výlety - bližšie info

Kontakt:


Matúšové královstvo CK ŠPORT, 0907 713818 www.raftovanie.eu pbksport@mail.t-com.sk

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar