Preskočiť navigáciu

POZVÁNKA

KRST NOVÝCH MODELOV V PARKU MINIATÚR

7.7.2011

V sobotu 9. júla 2011 sa uskutoční v Parku miniatúr v obci Podolie krst troch nových modelov. Prvým je dobová rekonštrukcia Šarišského hradu v podobe okolo roku 1600. Úctyhodný model s rozmermi 7 x 3 metra sa zaradí na prvé miesto, čo do veľkosti, medzi modely v Parku miniatúr a stane sa jeho dominantou. Práce na stavbe modelu trvali skoro dva roky. Unikátny hrad so 14 vežami v obvodových múrov očarí každého návštevníka, môže si ho obzrieť z každej strany z nadhľadu. Zaujímavosťou tohto modelu je fakt, že v tomto roku Ministerstvo kultúry SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR rozbehli projekt záchrany hradných zrúcanín a pilotný projekt sa realizuje práve na Šarišskom hrade. Zhotovený model je ukážkou, ako by mohol hrad vyzerať po dokonalej rekonštrukcii alebo rekonštrukcii jeho častí. Model je zmenšený voči originálu 50-krát.

Druhým modelom je románsky kostolík v Dražovciach. Širokej verejnosti je známy najmä z bývalej slovenskej päťdesiatkorunáčky. Tento unikátny kostolík bol postavený na okraji Nitry v prvej polovici 11. storočia, v Parku miniatúr je postavený v mierke 1:25. Tretím modelom je ďalší vzácny slovenský románsky kostolík. Originál sa nachádza na území zaniknutej osady Pomínovec pri obci Sedmerovec v Trenčianskom kraji. Bol postavený na prelome 11. a 12. storočia, údajne sa do neho chodil modliť mocný oligarcha – Pán Váhu a Tatier – Matúš Čák Trenčiansky. V našom areáli sme ho zhmotnili 25-krát zmenšený voči svojmu originálu.

Pokrstiť nové prírastky modelov prídu rytieri z neďalekého hradu Tematín. V rámci sprievodného programu predvedú ukážky rôznych feudálnych zbraní, deti si budú môcť vyskúšať hod oštepom, sekerkou, ako aj streľbu z luku. Po krste nových exponátov sa zvýši počet modelov v unikátnom Parku miniatúr na 32.

Srdečne Vás pozývame stráviť príjemné chvíle sobotného dňa do nášho areálu!

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar