Preskočiť navigáciu

Pozvánka na rozprávanie o knižke Indický denník - spomienky z Indie od Viery Lubošinskej

21.3.2013

MAREC v znamení kníh

Marec je mesiacom kníh, preto sme sa rozhodli bližšie predstaviť niektoré publikácie Balneologického múzea.

V sobotu 23. marca o 16.00 hodine sa v hlavnej expozícii Balneologického múzea uskutoční rozprávanie o knižke Indický denník - spomienky z Indie od Viery Lubošinskej spojené s premietaním fotografií z ciest po Indii.

Všetkých srdečne pozývame!

"Indický denník" je unikátny cestopis z rokov 1938 -1945. V rokoch 1934 a 1937 bol v Piešťanoch na liečení naváb indického štátu Bhópál, ktorý bol v hoteli Thermia spokojný natoľko, že jeho riaditeľovi - Marekovi Lubošinskému ponúkol prácu na svojom kniežacom dvore. Na vládcovom dvore strávili manželia Marek a Viera Lubošinskí celé obdobie 2. svetovej vojny. Viera bola natoľko uchvátená indickou realitou, že začala písať "denník". Nejde o klasický denník, je to kniha opisujúca veselé i smutné zážitky, cestovanie po krajine, prírodu i pamiatky. Manželia Lubošinskí, ako zamestnanci navába, strávili väčšinu času na bhópálskom dvore ale v období letných horúčav cestovali Belasých hôr či Himalájí. Popri povinnostiach sa im niekedy podarilo nájsť si čas a voľne cestovať. Viera však vo svojom "denníku" podáva popri opisoch a dojmoch z ciest aj unikátne popisy a zážitky zo života na kniežacom dvore. Dokument je o to cennejší, že zachytáva zlomový vývoj posledných rokov britskej nadvlády v Indii i úpadok často ešte absolutistickej moci indických vládcov. A to všetko z pohľadu života na kniežacom dvore. Autorka v diele autenticky opisuje vzťahy na kniežacích dvoroch s ich intrigami, pretvárkou, sebectvom a márnivosťou, stojacimi v ostrom protiklade k životnej realite bežných ľudí. Počas svojho pobytu sa však nestretávala len s mahárádžmi či navábmi, ale i s ľuďmi z "druhej strany barikády".

Kniha je písaná ľahkým, pútavým a vtipným štýlom a jej pútavosť umocňuje viac než 310 vzácnych autentických fotografií manželov Lubošinských z indického pobytu, súčasťou knihy je aj farebná obrazová príloha. Ide o knihu, aká na Slovensku dosiaľ nevyšla.

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar