Preskočiť navigáciu

Beckovský hrad

foto
foto
Sídlom panstva je Beckovský hrad, ktorý sa týči na 70 metrov vysokom vápencovom brale nad dolinou rieky Váh. Hrad sa spomína už v Anonymovej kronike na prelome 12. a 13. storočia. Najväčší rozmach zaznamenal za Ctiborovcov na prelome 14. a 15. storočia. Nepodarilo sa ho dobyť Turkom, ktorí ho obliehali v roku 1599. Po požiari v roku 1729 sa už nepoužíval.

K hradu sa viaže viacero povestí - v jednej z nich sa odvodzuje jeho názov od šaša Becka, ktorý ho údajne dal postaviť. V druhej povesti sa hovorí o tom, ako hradný pán dal zhodiť zo skaly sluhu za to, že na oslave stúpil na nohu jeho najmilovanejšiemu psovi. Ten pri páde zo skaly ešte stihol zakričať, že do roka a dňa sa stretnú. Presne v tomto čase ležal hradný pán na nádvorí a zaspal. Na tvár sa mu priplazila vretenica a uštipla ho do očí. Oslepený utekal zlým smerom a zrútil sa do priepasti. A tak sa naplnila kliatba. Legendy hovoria aj o tom, že beckovský hradný pán bol zaťom Matúša Čáka Trenčianskeho.

Na hrad sa možno dostať priamo z obce za 5 minút. Hrad je muzeálne sprístupnený, v polovici júla sa na ňom usporadúvajú hradné slávnosti spojené s dobýjaním hradu husitmi.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar