Preskočiť navigáciu

Blatnický hrad

foto
foto
Na bočnom hrebeni veľkofatranskej Gaderskej doliny leží Blatnický hrad. Postavili ho v druhej polovici 13. storočia na ochranu obchodných ciest z Nitry smerom na sever. Vystriedal viacerých majiteľov, poslední boli Révayovci, ktorý ho dali opraviť i po poškodení vojskami Thökölyho a Rákocziho. Od roku 1790 už nebol obývaný a postupne chradol.
Podľa povesti bol hradný pán Blatnický krutý a márnotratný človek. Vpadol na zásnuby zemianskej rodiny Kochanických a mládencovi Bohušovi odviedol nevestu. Zobral si ju za ženu on a čoskoro s ňou mal syna. No o chvíľu stratil o nich záujem, zaľúbil sa do ďalšej dievčiny. Aby sa mohol oženiť, svoju manželku zabil a syna zaživa zamuroval do hradných múrov. Darmo mu chceli Kochanický, Bohuš i podžupan dokázať spáchaný zločin. S novou ženou mal čoskoro zasa dcéru. Manželka však zomrela a tak mu ostala iba dcéra Milka. Na hrad sa dostavil v preoblečení za mnícha Bohuš a vychovával Milku. Tá sa zaľúbila do syna podžupana a tak sa tajne stretávali. Keď to zistil Blatnický, v návale zlosti ju otrávil. Ale to už svedkom zločinu bol mních - Bohuš a tak spolu s podžupanom a Kochanickými mu zločin dokázali a zbavili ho majetku. Dodnes možno počuť na hrade počas noci Svätojánskej plač zamurovaného dieťaťa, ako aj stretnúť duchov dvoch zavraždených žien.
Na hrad vedie neznačená cesta poza prvú horáreň v Gaderskej doline, odtiaľ trvá peší výstup 20 minút. Z hradu je pekný výhľad na Gaderskú dolinu.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar