Preskočiť navigáciu

Čachtický hrad

foto
foto
Sídlom panstva je tajomný hrad v Karpatoch - bájny Čachtický hrad. Prvýkrát sa spomína ako pohraničná pevnosť v prvej polovici 13. storočia. Krátky čas ho vlastnil i Matúš Čák Trenčiansky. V roku 1392 sa stal jeho majiteľom Ctibor zo Ctiboríc. Po ňom hrad často menil majiteľov, až sa dostal do rúk Nádasdyovcov. Stal sa známym vďaka výčinom čachtickej panej - krvilačnej Alžbety Báthoryovej, ktorá údajne zavraždila až 600 dievčat. Palatín Juraj Thurzo ju prichytil pri čine a v roku 1611 bola odsúdená na doživotie na svojom hrade, kde 21. augusta 1614 aj zomrela. Hrad bol počas povstania Františka Rákócziho vypálený a odvtedy pustne.

O hrade koluje veľa povestí. V najznámejšej sa hovorí, že Čachtická pani sa kúpala v krvi mladých a krásnych, aby sama omladla. K získaniu krvi si dala zhotoviť železnú pannu, ktorá mala na krku krásny náhrdelník. Keď poslala mladé dievčatá, aby si ho zobrali, panna ich zovrela, z pŕs jej vyšli dlhé nože a krv už stekala do pripraveného kúpeľa... Niektoré legendy hovoria, že Alžbeta Báthoryová je zamurovaná niekde v múroch čachtického hradu, iné zase, že je pochovaná v útrobách Čachtického kostola. Sú však aj také, v ktorých sa čachtická pani zjavuje návštevníkom hradu, aby ich zaviedla k hadovi so zlatým kľúčom, ktorý ich privedie ku skrytým pokladom.

Pod hrad sa možno dostať autom alebo bicyklom po asfaltovej ceste z čachtického námestia (3 km) a ďalej pešo (5 min) alebo pešo priamo z obce Višňové (30 min).

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar