Preskočiť navigáciu

Hrad Dobrá Voda

foto
foto
Nad obcou Dobrá Voda v hustom lesnom poraste na výbežku hrebeňa Malých Karpát nachádza sa zrúcanina rovnomenného hradu. Zmienky o hrade sú už zo 14. storočia, keď bol kráľovským majetkom a strážil dnes už zaniknutú obchodnú cestu cez hrebeň Malých Karpát. Patril aj Ctiborovi zo Ctiboríc. Bol typom ranogotickej pevnosti s najstarším horným hradom a obdobie renesancie v 16. storočí sa sústredilo najmä na prebudovanie predhradia. K početným majiteľom patrili Országhovci, Ugnadovci, Erdödyovci a Pálffyovci. Zanikol po požiari koncom 18. storočia.
Podľa povesti za temných nocí sa na hradbách objavuje tajomné zjavenie bludného rytiera, ktorý celému okoliu hrozí plamenným mečom. Je to duch bývalého hradného pána, ktorý napáchal množstvo zločinov. Za tie ho dal kráľ uvrhnúť do temnice vlastného hradu, kde i zomrel. A ako vidno, kľud na duši nenašiel ani po svojej smrti.
Na hrad možno vystúpiť po červenej turistickej značke z obce Dobrá Voda za 45 minút alebo neznačene z asfaltovej cesty v Doline za 30 minút.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar