Preskočiť navigáciu

Gýmešský hrad

foto
foto
Na skalnatom vrchole kopca Dúň sa nachádzajú zďaleka viditeľné zrúcaniny Gýmešského hradu. Pravdepodobne bol postavený v r. 1253 - 1270 Ondrejom, synom Ivanka. Rozšírený bol v 13. storočí, za panstva Forgáchovcov bol v 15. storočí značne rozšírený a dostavaný. Hrad zničili Turci, ale v roku 1663 bol obnovený. Stavebné práce na hrade prebiehali aj v 18. storočí. Panstvo ho opustilo v polovici 19. storočia a odvtedy pustne.
Na Ponitrie doľahli ťažké časy. Pustošivé tatárske hordy sa dostali až pod hrad Gýmeš. Začali ho dobýjať. Darmo sa hrdinská posádka udatne bránila, každým dňom ich bolo menej. Hradný pán i pani tušili, že už dlho nevydržia. Hradná pani sa denne modlila v kaplnke pred obrazom Panne Márii, aby ich zachránila. Nebolo tomu inak ani v deň, keď Tatári prevalili hradnú bránu a dostali sa na hradné nádvoria. Vtom hradná pani začula od obrazu čudný šelest. Následne vonku udrel silný hrom a všetko sa zahalilo do hustých červených mrakov. Z oblohy sa spustil červený dážď a ten zázračne zapaľoval šaty tatárskych votrelcov. V momente zavládla v ich radoch panika a zutekali z hradu i Ponitria. Za dve hodiny už na Gýmeši nebola po nich ani stopa, búrka sa pominula a svietilo slniečko. Hradný pán vedel, že ich zachránila nezlomná viera jeho manželky a spolu s ňou sa odišiel i on poďakovať do kaplnky Panne Márii za pomoc.
Na hrad sa možno dostať pešo po žltej turistickej značke z obce Kostoľany pod Tríbečom za 45 minút alebo od vodnej nádrže Jelenec za rovnakú dobu.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar