Preskočiť navigáciu

Košecký hrad

foto
foto
Na bočnom hrebeni Strážovských vrchov sa nachádzajú na skalnatom kopci posledné zvyšky Košeckého hradu. O jeho vzniku neexistujú spoľahlivé správy, vraj ho založili templári. Určite v roku 1404 ho kráľ daroval vojvodovi Ctiborovi. Často menil majiteľov, medziiným patril aj Zápoľskovcom. Potom ho kráľ Ferdinand daroval Pavlovi Petróczymu. Jeho potomok Štefan sa zúčastnil na Vesselényho sprisahaní. Preto cisár poslal k hradu vojsko generála Heistera, ktorý hrad obsadil a zrúcal. Odvtedy hrad chátral a dnes zostali z neho iba tri malé múriky.
Majiteľ Košece Štefan Petróczy mal vedúcu úlohu vo Vesselényho povstaní. Na tajnej schôdzi sprisahancov v Trenčianskych Tepliciach podal návrh, aby kráľ Leopold so svojou nevestou Margitou Španielskou bol pri svojej ceste prepadnutý, odvezený na hrad Košecu a tu dovtedy väznený, kým nepodpíše listinu zmeny krajinskej ústavy. Podľa iného podania kráľ mal byť zajatý na poľovačke, ale hodinu pred ňou bol plán povstalcov prezradený.
K zrúcaninám Košeckého hradu vystúpime z Košeckého Podhradia poľnou cestou do sedla a z neho po širokej ceste serpentínou lesom na hrad. Výstup trvá 35 minút. Z hradu je krásny výhľad do doliny i na oblasť vrchola Vápeča.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar