Preskočiť navigáciu

Lednický hrad

foto
Neveľké zrúcaniny hradu vytvárajú krásnu dominantu nielen obce, ale celých Bielych Karpát. Hrad bol postavený koncom 13. storočia, v roku 1432 ho obsadili husiti. V 16. storočí patril lúpežným rytierom Podmanickým, k ich tradícii sa pripojil i ďalší vlastník Michal Telekessy, ktorý neváhal ukradnúť aj dary zaslané cisárovi Rudolfovi do Prahy. Jeho lúpeže ho nakoniec stáli vlastný krk. V roku 1616 Lednicu vyženili Rákocziovci. Hrad trpel stavovskými vojnami, v 18. storočí ho cisárske vojská podpálili a odvtedy je v ruinách. Dnes sa konzervuje a stará sa oň obec a občianske združenie Donjon.
Krásna Katarína mala zásnuby v lednickom kostole. Avšak neľútostný hradný pán si uplatnil právo prvej noci. Dal ju odviesť na hrad a obliecť do krásnych bielych šiat. Katarína mu však v noci unikla z hradných komnát a aby sa mu nemusela oddať, skočila z hradieb do hlbín. Na mieste jej skonu v skalách pod hradom dedinčania umiestnili drevený kríž. Jej duch už nasledujúcu noc strašil hradného pána a od tej doby aj viacerých návštevníkov hradu, ktorým sa v podvečer letných mesiacov objavil v jasných snehobielych šatách. Odvtedy ju nazývajú lednickou bielou paňou.
Na hrad sa možno dostať chodníkom priamo z obce Lednica, výstup trvá asi 15 minút. Na hrade sú i v hrane skaly vysekané povestné schody na hradnú pozorovateľňu.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar