Preskočiť navigáciu

Hrad Oponice

foto
foto
Na lesnatom návrší pohoria Tríbeč nad obcou Oponice ležia zrúcaniny rovnomenného hradu. Hrad založil v 13. storočí syn Petra z rodu Čák. V roku 1430 ho dobyli a poškodili husitské vojská, ktoré ho hneď opravili. V priebehu 16. a 17. storočia bol ako súčasť protitureckej obrannej línie viackrát obnovený. Dlhoročné spory jeho hlavných majiteľov - Apponyiovcov prispeli k jeho zániku, pretože hrad definitívne opustili už v roku 1645. Žili pod ním v kaštieľoch.
Oponický hradný pán mal šťastné manželstvo. No predsa sa zapozeral do krásnej mladej devy z dediny. Vôbec ho netrápilo, že tá je už zasnúbená. Dal ju priviesť na hrad, kvôli čomu ho jeho manželka opustila. No prv, ako sa stihol znova oženiť, hrad navštívil kráľ Matej, ktorý sa hneď zaľúbil do krásnej devy. Dal to najavo a na hrade sa zdržal dlhšiu dobu. Devu si nakoniec odviedol z hradu, ale samozrejme preňho ostala iba ako jedna z mileniek. Nakoniec ju vydal za svojho rytiera. Hradný pán ostal sám, bez obidvoch žien. Aj dnes možno stretnúť smutného ducha hradného pána, ako za dažďa blúdi po hrade a oplakáva dve krásne stratené ženy.
Na hrad sa možno dostať z obce Oponice po zelenej turistickej značke za 50 minút. Cesta vedie okolo spustnutého Oponického kaštieľa, v ktorom sa nachádzala legendárna Apponyiovská knižnica. Navštíviť však možno druhý kaštieľ s muzeálnou poľovníckou expozíciou.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar