Preskočiť navigáciu

Považský hrad

foto
foto
Na strmej skale nad Váhom čnejú zrúcaniny Považského hradu. Bol postavený v druhej polovici 13. storočia, krátko patril aj Matúšovi Čákovi. V roku 1458 ho kráľ daroval rodu Podmanických, ktorí sa neslávne preslávili ako lúpežní rytieri. Roku 1543 hrad vyhorel. Potom patril Balassovcom. Tí ho v roku 1631 opustili a presťahovali sa do kaštieľa. V roku 1684 hrad obliehali cisárske vojská, pretože ho obsadili Thökölyho povstalci. V roku 1689 bol hrad zbúraný a odvtedy je v ruinách.
Lúpežní bratia Rafael a Ján Podmanickí bezhranične lúpili nielen na Považí, ale i na Morave. Raz sa rozdelili na lúpežnej výprave, pretože Rafael mal tajný úmysel. Prepadol zámok na Morave a odviedol si odtiaľ krásnu mladú Hedvigu. Na Považskom hrade ju prosil o ruku, no ona odmietla. Keď sa vrátil z výpravy i brat Ján, nechápal čo sa s Rafaelom deje. No keď uvidel Hedvigu, i on sa do nej zaľúbil. Medzi bratmi začala nenávisť, obaja márne bojovali o srdce tej istej ženy. Spojila ich až túžba spoločne dobyť Budatín, z ktorého odišlo panstvo. Keď však boli na lúpežnej výprave, Hedvigin brat spolu so žoldniermi oslobodil sestru a podpálil Bystrický hrad. Keď sa Podmanickí vrátili, našli už iba vyhoretý a opustený hrad. Odvtedy si už ako bratia nerozumeli a skončili s lúpežnými prepadmi. Ani jeden z nich nemal potomkov, ani dedičov...
Na hrad sa ide po žltej turistickej značke z Považského Podhradia do sedla nad riekou Váh a z neho potom vpravo po širokom lesnom chodníku priamo na hrad. Výstup trvá 30 minút.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar