Preskočiť navigáciu

Prievidzský hrad

foto
Prievidzský hrad patrí k najzáhadnejším hradom Matúšovho kráľovstva. Nezachovali sa z neho žiadne základy a dokonca ani jediné historické zobrazenie. Predpokladá sa, že bol postavený v 11. storočí, písomne je doložený v roku 1276, kedy ho kráľovské vojská dobyli od násilníckych bratov Kazimírovcov. Patril aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Po jeho smrti zabral hrad kráľ a v roku 1321 zlúčil panstvá Prievidza a Bojnice. Odvtedy bol hrad opustený. Hradná lokalizácia sa predpokladá na Mariánskom vŕšku - na mieste terajšieho kostola Panny Márie, ktorý vzhľadom na svoj vek - postavený bol okolo roku 1260 - bol aj jeho hradnou súčasťou.
V areáli hradného vrchu sa nachádza na jeho východnom úpätí skalný útes. V jeho päte sa nachádza skalný otvor, ktorý bol podľa povestí vraj východiskom z tajného bludiska chodieb pod prievidzským hradom. Chodby sú dnes zavalené a neexistuje k nim žiadny plán, takže k pokladom tajomného prievidzského hradu už asi nikto neprenikne.
Predpokladaná lokalita Prievidzského hradu sa nachádza na východnom okraji Prievidze v mieste, kde sa nachádza kostol. Sem možno prísť autom. Z plošiny pred ním je krásny výhľad nielen na dolinu s Prievidzou, ale i na hrebene pohoria Vtáčnik.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar