Preskočiť navigáciu

Smolenický hrad

foto
Smolenický hrad pravdepodobne postavili v 14. storočí grófi zo Sv. Jura a Pezinka. Roku 1390 ho kráľ Žigmund daroval Ctiborovi zo Ctiboríc. Potom často menil majiteľov, od roku 1777 ho vlastnili Pálffyovci. Za Rákocziho povstania bol poškodený a pustol. V rokoch 1864-1945 boli ruiny postupne prestavané na romantický zámok. Dnes je v ňom Domov vedeckých pracovníkov SAV.
Hradný pán stále prenasledoval svojho hlavného čeladníka. A tak sa rozhodol ho poveriť poslednou úlohou. Poslal po ňom posolstvo na Bratislavský hrad a vyžadoval do 7 hodín odpoveď. Ak sa mu to nepodarí splniť, bude o hlavu kratší. Úloha to bola nesplniteľná, pretože iba cesta do Bratislavy trvala 7 hodín. Aké však bolo prekvapenie čeladníka, keď pred bránou uvidel koč, v ktorom boli zapriahnutí 3 čierni žrebci. Neznámy muž po pozval do koča a čoskoro leteli. Za 3 hodiny boli v Bratislave na hrade, za hodinu vybavili odpoveď a za tri hodiny boli späť. A koč s kočišom tak, ako sa nečakane objavil i zmizol. Keď hradný pán uvidel čeladníka trafil ho šľak. A zachránený muž sa dozvedel, že tajomný kočiš bol dobrým duchom Smolenického hradu a potom ho už videli v záprahu so 4 žrebcami. Ten štvrtý bol vraj premenený bezcitný hradný pán.
Pred hrad sa dostaneme po ceste z obce Smolenice okolo cintorína. Možno k nemu prejsť i pešou skratkou popod les. Výstup trvá 30 minút. Hrad nie je prístupný, možno si ho prezrieť iba z vonku, resp. jeho nádvorie.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar