Preskočiť navigáciu

Súľovský hrad

foto
foto
Vysoko v skalách nad obcou Súľov - Hradná sa nachádzajú zvyšky Súľovského hradu. Hrad sa nazýval aj Roháč a vznikol pravdepodobne v prvej tretine 15. storočia. Písomne sa spomína až v roku 1470. Patril k malým strážnym hradom. V roku 1550 ho zničil požiar a následne bol opravený. Pre svoje situovanie na "skalnom orlom hniezde" ho nebolo možné ďalej rozširovať. V roku 1730 ho ešte obývalo vojsko, v roku 1763 ho však postihlo zemetrasenie. Odvtedy podlieha zubu času.
V okolí Súľovského hradu žil drak, ktorý znepríjemňoval ľuďom život. Keď sa rozzúril, lietal ako blesk medzi Súľovskými skalami a keď do nich narazil, zostali tu po ňom dodnes dva otvory - Gotická a Šarkania diera. Odvážny junák s menom Suľo sa podujal draka zabiť, čo sa mu lsťou i podarilo. Vďační ľudia mu na znak vďaky postavili v nedostupných skalách malý hrad a na jeho počesť no nazvali Súľovským.
Na hrad sa možno dostať po červenej turistickej značke v smere od obce za 50 minút alebo v rovnakom čase po zelenoznačenom náučnom chodníku od chaty Súľov z parkoviska v Súľovských Vrátach.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar