Preskočiť navigáciu

Hrad Tematín

foto
foto
foto
foto
Vysoko v horách Považského Inovca sa týči malá vežička. V tom mieste sa nachádzajú zrúcaniny hradu Tematín - sídla rovnomenného panstva. Hrad bol písomne doložený už v roku 1270.Viackrát menil majiteľov, vlastnili ho aj Uljakyovci a Thurzovci. Na hrade sa narodil aj budúci hlavný veliteľ povstaleckých vojsk Františka Rákocziho - Mikuláš Bercsényi. Preto bol hrad počas stavovského povstania priamo v dejisku bojov a v potlačení povstania ho cisárske vojsko v roku 1710 spustošilo.

K tejto udalosti sa viaže i povesť, podľa ktorej sa po prehranej bitke pri Romhányi zranený Mikuláš Bercsényi utiahol na Tematín, v snahe zobrať si najcennejšie veci a odísť do cudziny. Ešte v ten večer však dostal odkaz, že na hrad na druhý deň zaútočí cisárske vojsko. Preto hrad opustil a jeho obrane velil francúzsky kapitán, ktorý sa naňho veľmi podobal. Takže keď cisárske vojsko po troch dňoch hrad dobylo, zajalo nepravého kuruckého veliteľa. Odvtedy sa občas turistom zjavuje duch grófa Bercsényiho, v snahe ukázať im, kde si narýchlo ukryl najväčšie cennosti svojho majetku, keďže si ich už nemohol odniesť. Nie je však ľahké sa k nim dostať, pretože ich chráni duch najvernejšieho obrancu Tematínskeho hradu - junáka Janka Sekeru, ktorého cisárski vojaci zabili na hrade.

Na hrad sa môžeme dostať po modrej turistickej značke z obce Lúka nad Váhom za 1,5 hodiny, alebo po tej istej značke z Bezovca za 1 hodinu. Na horskom bicykli sa dá na hrad dostať aj z obce Hrádok.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar