Preskočiť navigáciu

Trenčiansky hrad

foto
foto
foto
Rozľahlý Trenčiansky hrad sa týči na strmom brale priamo nad mestom a tvorí zďaleka viditeľnú dominantu stredného Považia. Hrad vznikol zrejme na mieste hradiska. Koncom 13. storočia bol hrad majetkom Matúša Čáka - pána Váhu a Tatier. Ten ho stavebne zveľadil, najznámejšou časťou sa stala Matúšova veža. Koncom 15. storočia hrad získal Štefan Zápoľský, v roku 1527 ho však dobyl generál Katzainer. V ďalších rokoch bol obnovovaný a rozširovaný. Zviazaný bol najmä s rodom Illésházyovcov. V roku 1709 mesto aj hrad zachvátil a zničil požiar. V polovici 19. storočia hrad začali konzervovať, od konca 50. rokov nášho storočia sa pamiatkovo obnovuje. Dnes je v ňom múzeum.

Podľa povestí vraj pod Matúšovou vežou je pochovaný slávny Matúš Čák Trenčiansky aj so svojím mečom a pokladmi. Do jeho hrobu vraj vedie tajomný vchod ovládaný prastarým mechanizmom. Ďalšia z povestí hovorí o Studni lásky. Vykopal ju vraj Turek Omar z lásky k zajatej Fatime. Až keď z hlbín vytryskla voda, prepustil hradný pán Zápoľský Omara i s Fatimou na slobodu.

Na hrad sa možno dostať z Mierového námestia v Trenčíne, výstup uličkami trvá 10 minút. Z hradu je krásny kruhový výhľad na Považie.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar