Preskočiť navigáciu

Uhrovský hrad

foto
foto
V bočnom hrebeni Nitrických vrchov sa k nebu týčia zrúcaniny Uhrovského hradu. Vznikol v 60. rokoch 13. storočia, jeho výstavba sa pripisuje trenčianskemu županovi Bašovi. Do svojej smrti ho vlastnil i Matúš Čák Trenčiansky. V roku 1389 ho daroval cisár Žigmund Ctiborovi zo Ctiboríc, ktorý tu postavil nový palác. Potom menil majiteľov, v roku 1555 ho získali Zayovci. Nastalo obdobie značného rozšírenia hradu, ktorému sa vyhli i všetky stavovské povstania. V 18. storočí postupne strácal význam, pretože tu už majitelia trvalo nesídlili. V roku 1848 bol podpálený.
Uhrovský hrad po roky ležal mimo vojnových udalostí. Až jedného dňa sa doniesla hrozná zvesť - k hradu smerujú turecké hordy. Ovdovenú hradnú paniu čakala ťažká skúška. Hrad rýchlo zásobili potravinami a malá posádka sa pripravovala na obranu. Čoskoro sa Bánovskou dolinou začali valiť turecké vojská. Na ich čele stál pyšný baša. Pod hradom na drevenom mostíku cez potok Radiša sa zastavili a baša odtiaľto zareval na hradnú posádku, aby sa vzdala. Do hradnej panej sa v tom momente vliala obrovská vnútorná sila. Zobrala vojakovi luk a vystrelila smerom na bašu. Šíp ho zasiahol rovno do srdca a baša spadol mŕtvy na most. Zdesené vojsko v tom videlo proroctvo a okamžite odtiahlo. Hrad bol zachránený. Starší obyvatelia dodnes vravia, že na drevenom moste sa počas Noci svätojánskej po zotmení objavia červené krvavé škvrny tureckého pašu, ktoré zmiznú až ráno za úsvitu.
Na hrad sa stúpa pešo z obce Uhrovské Podhradie po zelenej turistickej značke. Výstup je pomerne náročný, trvá 50 minút. Hrad je odlesnený, pripravuje sa na konzerváciu. Dnes ho spravuje Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar