Preskočiť navigáciu

Vršatecký hrad

foto
Na strmom vápencovom bielokarpatskom brale sa nachádzajú zrúcaniny Vršateckého hradu. Jeho počiatky siahajú do 13. storočia, kedy sa tu postavila strážna veža. Ako kamenný objekt sa spomína v 14. storočí, kedy patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Potom vystriedal niekoľko majiteľov, patril Ctiborovi z Ctiboríc, palatínovi Garovi, kráľovnám Barbore i Alžbete. V 17. storočí sa jeho majitelia presťahovali do kaštieľa v Pruskom. V roku 1680 ho vypálilo cisárske vojsko, druhýkrát vyhorel za Rákocziho povstania. Jeho skazu ukončil náhodný výbuch v roku 1707.
O hrade koluje mnoho povestí. Jedna hovorí o tom, že v masíve Chmeľovej sa nachádzala väznica - Ľadová veža. Patrila k hradu a bola postavená nad ľadovou jaskyňou. Dodnes sa nenašlo miesto jej lokalizácie a preto by v nej mohli byť ukryté i Vršatecké poklady, ktoré strážia duchovia mŕtvych, ktorí zomreli v tejto krutej väznici.
Na hrad je možné vyjsť z obce Vršatecké Podhradie alebo z parkoviska od chaty nad obcou po modrej turistickej značke. Cesta je vyznačená tvarovou odbočkou, výstup trvá 30 minút.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar