Preskočiť navigáciu

Znievsky hrad

foto
foto
Zrúcanina Znievskeho hradu sa nachádza vo výške 965 metrov nad morom a patrí k najvyššie položeným hradom na Slovensku. Písomne sa spomína v roku 1243. Postavil ho Ondrej, syn Ivankov. Od polovice 13. storočia sa stal župným hradom, v roku 1320 bol jeho majiteľom prepošt. Po presťahovaní komitátu do Sklabine často menil majiteľov. V roku 1605 ho získali povstalci Bocskayovci, 1681 Thökölyovci, 1705 Rákocziovci. V roku 1713 tu bol ešte uschovaný archív. Potom už hrad postupne upadal.
Podľa povesti sa po prehratej bitke s Tatármi kráľ Belo utiahol na Znievsky hrad. Hrad následne obľahlo tatárske vojsko. Všetky útoky obrancovia odrazili, no postupom času im dochádzali potraviny a začali hladovať. V tej dobe tajnou chodbou došiel na hrad sedliak a priniesol za kôš rakov, 2 prasiatka a odvážny plán. Ten spočíval v tom, že prvé prasiatko a rakov dal kráľovi k obžive a druhé vyhodili z hradieb Tatárom. Tí v domnienke, že obrancovia majú ešte toľko jedla, od hradu odtiahli. Za tento čin kráľ udelil sedliakovi zemiansky titul a priezvisko Rakovský.
Na hrad sa vystupuje z obce Kláštor pod Znievom po zelenoznačenom turistickom chodníku. Náročný výstup s takmer 500 metrovým prevýšením trvá 1 hodinu. Odmenou je krásny výhľad na Turiec.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar