Preskočiť navigáciu

Radolský kaštieľ

foto
foto
Radoľa bola súčasťou Starohradského panstva a krátko aj majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho. Okolnosti budovania samotného kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné. Vznik jeho najstaršej časti - obytnej štvorcovej dvojpodlažnej veže s vchodom z pavlače, prístupnej vonkajším schodišťom, sa kladie do tretej štvrtiny 16. storočia. V druhej polovici 17. storočia došlo k prestavbe objektu v súvislosti s rozvojom panského majera. Jeho centrom bol kaštieľ, patrili k nemu ešte panské stajne, rybníky, ovocné sady, pivovar, chmeľnice, mlyn a píla.
Podľa povesti mala stará zemanka v Radoli veľmi krutého syna. Týral nielen ju, ale i svoje sestry a bratov. V snahe ochrániť ich, pozvala pred svojou smrťou grófa z Radolského kaštieľa, ktorý bol takisto známy svojou krutosťou a zverila mu bezcitného syna do nápravy. Gróf to zobral ako prestížnu záležitosť a k mládencovi sa správal tak brutálne, že ten sa čoskoro v lese nad kaštieľom obesil. Za svoj prehnaný prístup postihla aj grófa kliatba - onemel a do konca života sa zmenil na vľúdneho človeka.
V objekte je od roku 1983 sprístupnená stála expozícia Kysuckého múzea v Čadci (archeológia, etnografia, história). Kaštieľ sa nachádza 200 metrov od hlavnej cesty priamo v obci.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar