Preskočiť navigáciu

Kaštieľ v Tesárskych Mlyňanoch

foto
foto
Zvláštnosťou kaštieľa v Tesárskych Mlyňanoch je to, že bol postavený v existujúcej botanickej záhrade. Dal ho postaviť posledný majiteľ panstva Topoľčianky Štefan Ambrózy Migazzi v roku 1895 podľa projektu staviteľa V. Balogha. Pozostáva z obytnej, hospodárskej časti a skleníkov. Veža a skleník sú inšpirované európskymi gotickými zámkami. Dnes je kaštieľ sídlom dendrologického pracoviska SAV a priľahlé arborétum je unikátnym parkom vzácnych cudzokrajných rastlín a drevín. Nachádza sa tu okolo 2200 druhov vždyzelených ihličnatých i listnatých drevín. Park patrí k najkrajším záhradám na svete.
Vchod do kaštieľa v parku chránia po oboch stranách chodníka sochy dvoch levov. Údajne ich zaklial pôvodný majiteľ tak, že ak by pomedzi nich prechádzal človek so zlými úmyslami, majú ožiť. Odvtedy sa musia mať všetci návštevníci na pozore, pretože tie levy za to dlhé obdobie určite značne vyhladli.
Do arboréta sa dostaneme odbočením z cesty za obcou Tesárske Mlyňany. Odbočka je dobre vyznačená a dovedie nás až k parkovisku pred arborétom.

podrobná mapa okolia


ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar