Preskočiť navigáciu

Rekordy v netradičných disciplínach

Pľuvnutie hrachu v diaľavu

foto
foto
Táto disciplína bola odštartovaná v apríli 2002 na Čachtickom sneme Matúšovho kráľovstva. Tu sa do Knihy rekordov Matúšovho kráľovstva zapísal kráľovský richtár Starej Turej - Ján Kišš výkonom 7,50 metrov. Začiatkom júna pri Otváraní kúpeľnej sezóny V Piešťanoch pán Miroslav Guzmický (35 rokov) z Nitry rekord posunul na hranicu 8,60 metra, o pol hodinu pán Anton Masarech z Piešťan (37 rokov) na 9,0 metra. Okolo obeda bol však vytvorený nový rekord, pán Pavol Papay z Kocuríc (29 rokov) dosiahol úctyhodných 10,0 metra.

Po neuveriteľných štrnástich mesiacoch bol rekord prekonaný na II. Súľovských zemianskych hrách 24. augusta 2003, kedy pán Miroslav Zika hrach dopľul do vzdialenosti 10,4 m.

Najpomalšia jazda bicyklom na 10 metrov

foto
Počas tejto disciplíny cyklista musí prejsť najpomalšie 10 metrov, pričom sa nesmie dotknúť zeme. V súčasnosti rekord drží 14 ročný Matej Hrubý z Piešťan výkonom 71 sekúnd. Rekord bol vytvorený počas otvárania Kúpeľnej sezóny v Piešťanoch 2.6.2002.

Hod polenom na diaľku

foto
Disciplínu sme odštartovali na Súľovských zemianskych hrách. Vytvorili sme dve kategórie s rozdielnou váhou polien. Do knihy rekordov sa v kategórii do 15 rokov ako víťaz zapísal Maroš Tvrdý s výkonom 7,50 metra, v kategórii nad 15 rokov 32 ročný Stanislav Kereš s výkonom 7,60 metra.

Rekord bol prekonaný pri príležitosti 3. snemu rozširovania Matúšovho kráľovstva v Orlovom, kedy Zdeno Múčka z Kráľovskej rytierskej družiny Diadém polenom dohodil 10,5 m.
Počas Pikniku na hrade Branč v júli 2003 však Vladimírovi Zuščíkovi zo Senice zaletelo poleno až do vzdialenosti 13,60 m.

Hod papierom A4 na diaľku

Disciplína je zameraná na dôvtip súťažiacich. Každý účastník totiž môže hodiť papierom poskladaným do ľubovoľného tvaru. V rámci Súľovských zemianskych hier bol utvorený rekord 13,50 metra. Vytvoril ho Miško Krajči (12 rokov) z Jablonového.

Možno dobrý vietor, možno dobrá hádzacia technika, alebo len šťastie a zručnosť zapríčinili, že počas Pikniku na hrade Branč sa Roman Portáš zo Senice stal držiteľom nového rekordu s hodnotou 36 m.

Beh zviazaných - dvojice

Súťažiaci v tejto disciplíne musia so zviazanými nohami prebehnúť v čo najkratšom čase určenú trasu. Jozef Hartiník (15 rokov) spolu s Michalom Holým (13 rokov) z Jablonového dobehli do cieľa v čase 12,1 sekúnd.

II. ročník Súľovských zemianskych hier priniesol so sebou aj nové výkony a rekordy, v behu zviazaných dvojíc sa danú trasu podarilo najrýchlejšie absolvovať Martinovi Gonščákovi s Petrom Ivánkom a to v čase 7,2 sek.

Beh zviazaných - trojice

V tejto disciplíne náročnej na koordináciu pohybu musia traja ľudia so zviazanými nohami dobehnúť čo najrýchlejšie do cieľa. Držitelia rekordu v behu zviazaných dvojíc Jozef Hartiník (15 rokov) a Michal Holý (13 rokov) pribrali do trojice Rasťa Smatanu (13 rokov) a spoločne sa zapísali do Knihy rekordov výkonom 19,7 sekúnd.

Počas II. Súľovských zemianskych hier sa podarilo rekord v behu zviazaných trojíc prekonať partii bežcov v zložení Peťo Kocian, Ján Šefara a Tibor Ďurec. Trasu zvládli za 8,3 sek.

Skok dozadu

Premiéra disciplíny sa konala v rámci Súľovských zemianskych hier. Najlepší výkon dosiahol Stanko Kereš z Hradnej (32 rokov), keď doskočil 117 cm.

Piknik pod hradom Branč v júli 2003 priniesol so sebou nový rekord. Jeho držiteľom sa stal Roman Portáš zo Senice s výkonom 130 cm.
O mesiac neskôr na II. Súľovských zemianskych hrách ho prekonal Cicmák z Kráľovskej rytierskej družiny Diadém s výkonom 160 cm.

Najpomalšia cyklojazda z kopca

Pri odštartovaní tejto disciplíny prekvapil účastníkov Súľovských hradných hier pomerne šmykľavý terén. O to cennejší bol výkon 15 ročného Jozefa Hartiníka z Hradnej, ktorému jazda z kopca trvala 1:00:41minút.

II. Súľovské zemianske hry prebiehali za slnečného počasia, niet divu, že rekord bol prekonaný. Podarilo sa to Michalovi Holému, ktorý z kopca schádzal 1minútu a 42 sekúnd.

Najrýchlejšia cyklojazda do kopca

Premiéra tejto disciplíny na Súľovských zemianskych hrách bola poznačená značne blatistým terénom, čo znamenalo pre účastníkov preukázanie značnej dávky odvahy. Najrýchlejšie sa podarilo do cieľa dostať Michalovi Holému z Hradnej, a to v čase 18,85 sekúnd.

Na rozdiel od predošlého ročníka sme trasu kvôli terénnym nerovnostiam cyklojazdy trocha skrátili a držiteľom aktuálneho rekordu sa stal Jozef Hartiník s výkonom 4,4 sek.

Osemkrát osmička

Pri tejto disciplíne musí súťažiaci na bicykli čo najrýchlejšie opísať osem osmičiek medzi kužeľmi. Na Súľovských zemianskych hrách sa najlepší čas 53,3 sekundy podarilo dosiahnuť 15 ročnému Jozefovi Hartiníkovi z Hradnej, čím sa zapísal do našej knihy rekordov.

Slalom

Účastníci tejto disciplíny mali za úlohu v čo najkratšom čase prejsť na bicykli okolo kužeľov. Najlepší čas dosiahol 15 ročný Jozef Hartiník z Hradnej, ktorý prekľučkoval medzi kužeľmi za 12,04 sekúnd.

Country jazda zručnosti

Nová cyklodisciplína uvedená na II. Súľovských zemianskych hrách pozostávala z dráhy tvorenej rôznymi prekážkami, ktoré bolo treba prekonať v čo najkratšom čase. Najrýchlejšie sa to podarilo Petrovi Ivánkovi a to v čase 0,40 min.

Skok vo vreci do diaľky

Na II. Súľovských zemianskych hrách sa zrodila aj netradičná disciplína skok vo vreci. Najúspešnejšie sa jej zhostil Miroslav Zika s výkonom 260 cm.

Hod vrecom

II. Súľovské zemianske hry boli premiérou disciplíny hod vrecom. Ako sa podávajú najlepšie výkony názorne predviedol Berco z Kráľovskej rytierskej družiny Diadém keď odhodil naplnené vrece do vzdialenosti 15,5 m.

Hod lavórom

Disciplína zaradená do knihy rekordov na II. Súľovských zemianskych hrách zaznamenala nevídaný úspech. Dalibor Ďurec dokázal hodiť lavór do 25 metrovej vzdialenosti a stal sa tak prvým držiteľom rekordu.

Hod valčekom

Pôvodne ženská disciplína vymyslená špeciálne pre II. Súľovské zemianske hry našla mnohých priaznivcov aj u opačného pohlavia a súťaženie nakoniec dopadlo tak, že víťazom sa stali s rovnakým výkonom 35,5 m Martin Gonščák a Roman Klučiar.

Hrachová country olympiáda

Hrachovú country olympiádu sme vyhlásili pri príležitosti festivalu Babica 2003. Súťažilo sa v piatich disciplínách: pľuvnutie hrachu do diaľavy, pľuvnutie hrachu dozadu, prenášanie hrachu čínskymi paličkami, pľuvanie hrachu na cieľ a cvrnkanie hrachu na cieľ.
Pri pľuvnutí hrachu do diaľavy aktuálny rekord prekonaný nebol.
Pľuvnutie hrachu dozadu si najlepšie osvojil Miloš Červeňanský z Topoľčian, ktorý dosiahol výkon 495 cm.
Prenášanie hrachu čínskymi paličkami sa darilo najlepšie Petre Sledzovej z Partizánskeho, ktorá krátko pred skončením súťaží preniesla z jednej misky do druhej 31 kusov hrachu za minútu
Pľuvanie hrachu na cieľ bolo jednou z náročnejších disciplín, pretože mnohí súťažiaci mali problém vedierko trafiť. Nakoniec boli najúspešnejší dvaja účastníci hrachovej olympiády, Lukáš Vittek z Trnavy a Dominika Šišková, ktorí mali úspešné dva z troch pokusov.
Cvrnkanie hrachu na cieľ bolo úspešnou disciplínou pre Ivanu Rybárovú, ktoré mala dva úspešné zásahy z troch.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar