Preskočiť navigáciu

Rekordy prírodné

Najväčšia skalná brána Matúšovho kráľovstva

foto
Najväčšou skalnou bránou je Gotická brána nachádzajúca sa v Súľovských skalách. Je vysoká 13 metrov, má tvar gotického okna. Dá sa k nej prísť po náučnom chodníku v Súľovských skalách, výstup z ústia skál trvá cca. 50 min, v opačnom smere po klesaní od Súľovského hradu cca. 1,5 hodiny. Skalný útvar sa nenachádza priamo na chodníku, vedie k nemu tvarová odbočka.

Naj... úd Matúšovho kráľovstva

foto
Bezkonkurenčne najväčší úd v Matúšovom kráľovstve sa nachádza v Súľovských skalách na náučnom chodníku medzi hradom a Gotickou bránou, cca. 10 min nad Gotickou bránou v smere od Vrát. Skala pri pohľade zhora vyzerá ako Mačka, keď si ju však driečne devy pozrú zospodu, tak onemejú. Jeho dĺžka od koreňa je 4,60 metra a jedna pani poznamenala, že stojí už viac ako 1000 rokov aj bez Viagry.

Najväčšia kamenná rukavica v Matúšovom kráľovstve

foto
Najväčšia kamenná rukavica - palčiak sa nachádza na náučnom chodníku v Súľovských skalách. Nájdeme ju po strmom výstupe od poľany "U Indiána" po ľavej strane chodníka. Rukavica je vysoká 8 metrov, výška palca je 2,50 metra, resp. 3,90 metra z druhej strany.

Najužšia tiesňava na území Matúšovho kráľovstva

foto
Najužšia tiesňava Matúšovho kráľovstva leží medzi vrcholmi Veľkého a Malého Manína, a je Manínskou tiesňavou zvaná. Ináč povedané je to prielom Manínskeho potoka, kde sa dá vidieť krása nevídaná. Na niektorých miestach sú vráta široké len 3-4 metre. Úzky priechod vznikal tisícročia a dnes ho prejdete za pár minút. Svojou jedinečnosťou si ale zaslúži aby bol zaradený medzi NAJ lokality Matúšovho kráľovstva.

Najväčší budzogáň na území Matúšovho kráľovstva

foto
V časoch, keď rástli v Súľovských vrchoch obrovitánske hromoduby, prechádzal sa týmito miestami obor. Jeden z Hromodubov sa mu náramne zapáčil, vytrhol ho teda a vystrúhal z neho budzogáň. Obyvatelia chotára sa za tento skutok nesmierne napajedili. Za trest natreli obrovi nohy smolou. Nahnevaný obor zapichol budzogáň do zeme a poručil, aby skamenel. Takto tam zo zeme trčí dodnes a je najväčším budzogáňom na území Matúšovho kráľovstva.

Ropné polia na Záhorí

foto
Pri bádaní územia Matúšovho kráľovstva dostalo sa nám do pozornosti, že nielen duchovné bohatstvo a dedičstvo po našich predkoch sa tu nachádza.
Pravdou je, že v Záhorskej dŕžave sa čierne zlato nachádza, ba čo viac, k našim ušiam sa donieslo, že by sme mohli aj kuvajtským ropným poliam konkurovať. Ťažobná družina sa usídlila v Gbeloch a nazvala sa veľavravne NAFTOU. Zásoby čierneho zlata musíme ešte podrobne preskúmať, aby sme v Matúšovom kráľovstve v ťažbe ropy predstihli aj také mocnosti, ako je Kuvajt, Irak, Rusko, či Spojené štáty americké. Napriek tomu tieto bohaté ropné polia zaraďujeme medzi NAJ lokality Matúšovho kráľovstva.

Pieskové duny na Záhorí

foto
Záhorská dŕžava je na prírodné lokality nesmierne bohatá. Na ploche 570 km2 rozprestierajú sa v našom kráľovstve púšte. Pieskové duny na nich siahajú do výšky 40 - 75 metrov. Najvyššia duna je Máriou Magdalénou zvaná a leží v nadmorskej výške 299 m medzi obcami Borský Mikuláš a Bílkove Humence. Zaraďujeme pieskové duny na Záhorí do NAJ lokalít Matúšovho kráľovstva.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar