Preskočiť navigáciu

Ľubovnianske múzeum – hrad

foto
foto
foto
foto
foto
Ľubovnianske múzeum Stará Ľubovňa
tel.: 052/4322 422, tel/fax: 4322 302

Hrad Ľubovňa

Starobylý hrad Ľubovňa je najznámejším hradným objektom v oblasti severného Spiša, vypína sa nad mestom Stará Ľubovňa. Je jedným z pôvodných hraničných hradov na severe bývalého Uhorska. Stal sa sídelným hradom poľských starostov až do roku 1772.
Hrad má zaujímavú architektúru a bohatú históriu, bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Dnes je v zachovalej časti hradu múzeum s národopisnými zbierkami a historickými pamiatkami, zbierkami týkajúcimi sa cechov a remesiel.
Hrad je súčasťou expozícií Ľubovnianskeho múzea, ako aj pod hradom sa nachádzajúce ojedinelé regionálne múzeum ľudovej architektúry v prírode – skanzen Ľubovňa.

História
Ľubovniansky hrad je jeden z pôvodných hradov na severe hraníc bývalého Uhorska. Jeho základy pochádzajú zrejme z 2. polovice 13.storočia. Mohutná ústredná veža s opornými múrmi sa spomína začiatkom 14. storočia a neskôr spolu s gotickým palácom tvorí aj jadro najstaršej časti hradu. Roku 1412 sa spolu s ďalšími spišskými mestami stáva zálohou a sídlom poľských starostov až do roku 1772.
V priebehu 14. a 15. storočia hrad doplnili ďalším palácom a opevnením. Po požiari roku 1553 ho renesančne upravili a upevnili fortifikačné vybavenie. Hlavnou oporou opevnenia na juhovýchode sa stala delová bašta, ktorá sa na východe pripojila k staršiemu opevneniu. V období vpádu Švédov do Poľska v rokoch 1655 – 1661 tu boli uložené poľské korunovačné klenoty. Po roku 1772 prestal byť sídlom poľských starostov a jeho význam upadol. Postupne prešiel do majetku súkromníkov, poslednými majiteľmi bola poľská rodina Zamoyských. Po roku 1948 sa stal vlastníctvom štátu.

Povesť
Povesť sa viaže k vzniku Ľubovnianskeho hradu. V jedno horúce leto žilo starodávne mestečko Ľubovňa radosťou z bohatej úrody. Bol slnečný teplý deň, keď sa ustatí jazdci pod velením šľachtica Ľubovenského zastavili na brehu rieky Poprad. Mesto aj okolitá krajina sa im natoľko zapáčila, že sa tu rozhodli usadiť. Pán Ľubovenský mal v pláne na skalnom brale oproti mestečku postaviť hrad. Hneď na druhý deň sa jeho synovia s pomocníkmi pustili do práce a postavili základy budúceho hradu. Na ďalší deň však nebolo po základoch ani stopy, v noci všetko zmizlo. Keď sa to opakovalo niekoľkokrát, vybral sa smutný pán Ľubovenský za vílou-čarodejnicou, ktorej ako zistil, patrilo miesto, kde mal ich budúci hrad stáť. Čarodejnica súhlasila so stavbou hradu len pod podmienkou, že jej zapredá svoju dušu. Ľubovenský nakoniec súhlasil, nakoľko chcel toto sídlo zanechať svojim synom.
Hrad dokončili, ale Ľubovenský nemal stále pokoja a tak sa vybral do blízkeho kláštora, aby sa vyspovedal a uľavil svojej duši. Keď sa čarodejnica dozvedela o jeho zrade, chcela hrad zničiť. Práve keď naň chcela hodiť obrovskú skalu, zaznel v kláštore večerný zvon. V tom čarodejnica stratila svoju moc a balvan dopadol na breh rieky Poprad. Starý Ľubovenský, jeho synovia a potom aj vnuci ešte dlho žili na hrade Ľubovňa. A veľký balvan na brehu rieky Poprad možno vidieť aj dnes...

Skanzen Ľubovňa

Národopisná expozícia v prírode predstavuje kultúrne hodnoty regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša. V tomto etnicky zmiešanom regióne žili po stáročia vedľa seba Slováci, Nemci, Rusíni, Gorali a Židia. Svojím charakterom a prostredníctvom 16-tich objektov predstavuje jedinečnú rôznorodosť života v tejto oblasti.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar