Preskočiť navigáciu

Obec Cerová

foto
foto
foto
Obec leží na úpätí Malých Karpát 15 km južne od Senice. Tvoria ju dve pôvodne samostatné obce - Cerová a Lieskové, ktoré sa spojili v roku 1980. Ako prvé sa spomína Lieskové. Z roku 1324 pochádza prvá písomná zmienka, v ktorej sa uvádza pod názvom Korlathkeu, v roku 1446 ako Liezko Podhrad - majetok korlátskeho panstva. Obyvatelia Cerovej a Lieskového sa v minulosti zaoberali najmä roľníctvom a chovom dobytka. Časť obyvateľov pracovala v miestnom liehovare. V osemdesiatych rokoch 19. storočia Cerová vyhorela.
Návštevníkov do obce priťahujú najmä zrúcaniny hradu Korlátko ležiace v zalesnenom teréne Malých Karpát. Hrad bol postavený asi v polovici 13. storočia. Ako kráľovský hrad mal chrániť západné hranice uhorského štátu. Počas piatich storočí sa na hrade vystriedalo viacero majiteľov (Matúš Čák Trenčiansky, Kráľ Žigmund Luxemburský, Stibor zo Stiboríc, ...). V roku 1740 bývalo na hrade už len niekoľko panských hajdúchov, neskôr pomaly pustol. Z jednotlivých stavieb sa zachovali len zvyšky obvodových múrov horného hradu a súvislejšie úseky dolného opevnenia. Okrem zrúcaniny hradu sa zo svetských pamiatok v obci zachoval renesančno-barokový kaštieľ postavený v roku 1700. V prvej polovici 19. storočia jeho fasádu klasicisticky upravili. Ide o dvojpodlažnú stavbu so štvorcovým pôdorysom a nárožnými vežami obostavanú vysokým kamenným múrom. K sakrálnym pamiatkam obce patria dva rímsko-katolícke klasicistické kostoly. Starší barokový kostol postavili v roku 1787 a obnovili v rokoch 1802 a 1944. Mladší je kostol sv. Anjela Strážcu z roku 1878. Z 19. storočia sa zachovala murovaná zvonica.
V západnej časti chotára obce sa na ploche 150 ha rozkladá chránené prírodné územie Prievaly s výskytom rašeliny a anorganického bahna. Jeho vodné plochy sú obľúbeným miestom rybárov. Turisti radšej navštevujú východné svahy Malých Karpát. Na lúkách sa okolo zrúcaniny hradu Korlátko v letných mesiacoch organizujú stretnutia turistov.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar