Preskočiť navigáciu

Obec Dolná Súča

Obec sa nachádza 13 km severne od Trenčína, v doline potoka Súča. Osídlenie z mladšej doby bronzovej dokazuje nález sídliska lužickej kultúry. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1208, kedy patrila k hradu Súča. Obyvatelia sa prevažne živili poľnohospodárstvom a obchodom s drevom, v 17. storočí boli založené chmelnice a pivovar. Obec sa preslávila svojimi hudobnými tradíciami. Najstarší záznam o organizovanom hudobnom prejave je z roku 1767. V roku 1851 Jozef Matulay založil v obci prvý dychový súbor Národná banda. Vedením súboru s celonárodnou popularitou sa preslávili Štefan Miklas a Michal Jurikovič. Rovnako úspešne viedol Rudolf Hečko žiacky dychový súbor. Činnosť týchto osobností je ocenená pamätnými tabuľami na budove bývalej školy.

Zaujímavosti

- Katolícky kostol sv. Alžbety vdovy, postavený v polovici 17. storočia, je klasicisticko-barokový bez veže. Tú nahradzuje samostatne stojaca zvonica upravená v 18. Storočí.
- Kaplnka Panny Márie pochádza zo začiatku 19. storočia, je klasicistická.
- Nad obcou na vrchu Krasnín stál hrad Súča. Bol postavený na začiatku 14. storočia, v polovici 16. storočia ho však zbúrali cisárske vojská a zanikol.

Obecné podujatia

30. 6. 2002 - Festival dychových hudieb Hečkova Súča
jún 2002 - Futbalový turnaj ARAVER Cup
26. 12. 2002 - Vianočný koncert s medzinárodnou účasťou

Obsah (text, prípadne foto) bol dodaný popisovaným subjektom.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2005 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2005 Peter Šlosar