Preskočiť navigáciu

Dom ľudového bývania Matúškovo

Tel./fax: 031-7805535
e-mail: muzeumgalanta@ba.telecom.sk

Pamiatkovo chránený dom, v ktorom je umiestnená expozícia ľudového bývania, je najstaršou obytnou stavbou v Matúškove. Podľa maľovaného nápisu na strešnom štíte dom dala postaviť rodina Panyiková v roku 1847. Na uličnej fasáde je jedno asymetricky umiestnené okno, pred ktorým je prístrešok uzavretý latkovou ohradou, nazývanou „šaragla“. Z pravej strany okna je pristavaná malá komôrka s vchodom na povalu. V pouličnom prístrešku je vchod do pivnice, ktorá je pod komôrku a sčasti pod prednou izbou, dvere do pivnice sú v úrovni zeme. Z ulice sa vchádza do dvora cez uličné dvere, ktoré sú umiestnené medzi mohutnými murovanými stĺpmi. V kuchyni a v prednej izbe nachádzame ukážku bývania zámožnejšej matúškovskej rodiny. Zo zariadenia sú tu rohové lavice, maľovaná truhlica, kusy nábytku zo skorších desaťročí, dvojice postelí a dvojdverových skríň pripomínajú druh zariadenia mestského typu. To naznačuje aj dvojdverová skrinka medzi lavicami a posteľou, ktorá zároveň preberá funkciu domáceho oltárika.
Zariadenie kuchyne pozostávalo len zo stola pod oknom, police na riad resp. kuchynskej skrine. Za dverami je umyvák, ktorý po sklopení vrchnej časti slúžil na umývanie riadu ako aj na rôzne práce vykonávané v kuchyni. V zadnej izbe si možno prezrieť zariadenia zámožnejšieho gazdu z Tótkomlóšu. Pre tótkomlóšsky nábytok je charakteristické zdobenie pestrými kvetmi na bledomodrom podklade, sú tu baldachýnové postele, komoda, „kasňa“ a pod oknami lavica. Pri posteli mali malú truhličku, v ktorej schovávali rodinné spisy a peniaze. Farebná výzdoba stien zodpovedá zvykom zaužívaným v Tótkomlóši. Tam v skoršom období maľovali steny voľnými rukami, neskôr farby prešúchali cez šablóny, ktoré si sami zhotovovali.
Pri zriadení tohoto domu bolo cieľom poukázať na časť zariadenia domov dvoch etnických skupín v Galante - Matúškove, ktoré tu žijú spolu 40 rokov.

 

 

foto

foto

foto

foto

 


Obsah (text, prípadne foto) bol dodaný popisovaným subjektom.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar