Preskočiť navigáciu

Obec Horná Mariková

Tel.: 042 - 4352202
Nadmorská výška: 470
Výmera: 4755
Názov obce: Spoločne s Dolnou Marikovou sa vyskytuje v r.1321 ako passessio Kathlehatha - Dvelehoty, 1438 Marikowa lehota, 1828 Hornyo Hlboke, 1954 Horná Mariková

Obec Horná Mariková bola v minulosti sídliskom púchovskej kultúry zo zlomku letopočtu. Vznikla v chotári obce Dolná Mariková a prvýkrát sa osada spomína v roku 1786. Od začiatku 18. storočia patrila k považskobystrickému panstvu. Obyvatelia sa zaoberali najmä poľnohospodárstvom, chovom dobytka a ovčiarstvom, spracovaním dreva. Do prvej polovice 20. storočia tu tkali plátno, súkno a vyšívali na predaj. Ženy ešte začiatkom 20. storočia nosili na opleckách okrúhle perleťové a hliníkové spony miestnej výroby. Ako zaujímavosť uvedieme, že sa tu vyrábal zvláštny hudobný nástoj, zvaný drček (ako klarinetová píšťala).

Atraktivity cestovného ruchu

Rázovitá kopaničiarska obec v závere jednej z najdlhších dolín Javorníkov vyniká utešeným prírodným prostredím so znamenitými možnosťami letnej a zimnej turistiky i zájazdového lyžovania. Tu si vďaka veľmi dobrým celoročným podmienkam, turistickým i rekreačným možnostiam, našli miesto Penzión Eva - Mária (poskytované služby: stravovanie, ubytovanie, stolný tenis, požičovňa horských bicyklov) a Chata Pod Roháčom (poskytované služby: stravovanie, ubytovanie, nočný bor, lyžiarsky vlek, stolný tenis). Každoročne sa v letných mesiacoch v amfiteátroch obce konajú Marikonské folklórne slávnosti.

Kultúrne pamiatky

- Klasicistický kostol sv. Jána Napomuckého postavený v roku 1830.

Obsah (text, prípadne foto) bol dodaný popisovaným subjektom.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2005 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2005 Peter Šlosar