Preskočiť navigáciu

Obec Lednica

foto
foto
foto
foto
foto
foto
Obec sa nachádza v údolí Bielych Karpát, vo vzdialenosti 16 km od okresného mesta Púchov. Najstaršie osídlenie územia pochádza už z praveku, našlo sa tu množstvo archeologických pamiatok z mladšej doby bronzovej, mladšej doby železnej a slovanského obdobia. Najrozsiahlejšie slovanské sídlisko bolo situované na hradnom vrchu v Lednici. Nie je vylúčené, že už v období 9. storočia tu bolo opevnenie, z ktorého postupne vznikol stredoveký hrad. Lednické panstvo s mocným hradom vzniklo v rozmedzí 11. - 13. storočia. Rozprestieralo sa na pravej strane rieky Váh a podľa historických údajov bolo súčasťou trenčianskej stolice. Prvá písomná zmienka o Lednici pochádza z roku 1259. Prvým známym majiteľom v histórii hradu bol Marek z Lednice. Neskôr tu panoval Matúš Čák Trenčiansky, rodina Podmanických, Telekešiovci, Rákociovci a rôzne iné šľachtické rodiny. V roku 1945 hrad prešiel do vlastníctva Československého štátu.
Záznamy o lednickej farnosti pochádzajú z prvej polovice 14. storočia, v roku 1462 dostala obec písomný doklad o povýšení na mestečko. V roku 1620 po vyhnaní protestantov z Čiech a Moravy sa sem uchýlili viacerí uhorskí zemepáni. Exulanti si v Lednici zriadili cirkevný zbor a požívali ochranu Rákociovcov. Zo 17. storočia pochádza aj zmienka o návšteve Jána Ámosa Komenského. V roku 1735 bol v obci dokončený kostol sv. Jána Nepomuckého, ktorý stojí dodnes.
V obci bol zaznamenaný rozmach kultúrnych aktivít, najmä v 20. storočí. V roku 1918 tu bolo založené ochotnícke divadlo, obrovské kultúrne dedičstvo predstavujú lednické výšivky, ktoré tvorili súčasť ženských i mužských krojov. Rovnako sa dochoval bohatý repertoár ľudových piesní.

Obecné podujatia:
Posledný augustový týždeň - Dožinky - slávnosti
Jarmok

Obsah (text, prípadne foto) bol dodaný popisovaným subjektom.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar