Preskočiť navigáciu

Múzeum oravskej dediny v Zuberci

Tel.: 043-5395149, fax:043-5395359

Múzeum je umiestnené uprostred horskej scenérie vytvorenej vrcholmi Pálenice, Sivého vrchu a Brestovej na juhu, Osobitej na východe a masívnom Mnícha na západe. Jeho stredom preteká Studený potok, na brehoch ktorého je na ploche približne 20 ha postavená dedina - súbor charakteristických ľudových stavieb z jednotlivých oravských regiónov. Zastúpená je juhozápadná oblasť dolnej Oravy, stredná a horná Orava, ako aj severovýchodná tatransko-goralská oblasť a severozápadná beskydská oblasť.
Prvý objekt múzea - lesnícky dom zo Zákamenného s pohostinstvom, postavili v roku 1970. Objekt v roku 1990 zhorel. Podľa originálu bol znovu postavený a roku 1998 opäť sprístupnený pre verejnosť.
Prvá časť múzea bola sprístupnená verejnosti v roku 1975. Návštevník tu nájde obytné a hospodárske stavby (obytné domy, poľnohospodárske usadlosti, komory, senníky, salaš, atď.), sakrálne stavby (drevený kostol, cintorín, zvonice) a objekty oravských remeselníkov (remeselnícky a plátennícky dom, valašský mlyn a pílu, valchu, vyhňu, hrnčiarsku pec, atď.).
Múzeum je architektonicky rozdelené do piatich celkov. Dolnooravský rínok reprezentuje bohatšiu časť dolnej Oravy s honosnejšími stavbami rozloženými vo voľnejšom priestore. Mlynica pri potoku sústreďuje vodný mlyn, pílu a valchu na úpravu súkna so spoločným vodným náhonom. Zamagurská ulica s domami a hospodárskymi stavbami bohatých a stredných roľníkov predstavuje charakteristickú štruktúru oravskej dediny. Goralské lazy charakterizujú najchudobnejšiu časť Oravy ležiacu na juhovýchodných svahoch Oravských Beskýd. Areálu dominuje cintorín a neskorogotický drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15. storočia stojaci na vyvýšenom mieste.
V múzeu sa pravidelne usporadúvajú národopisné výstavy a v auguste sa v miestnom amfiteátri organizujú Podroháčske folklórne slávnosti.

 


Obsah (text, prípadne foto) bol dodaný popisovaným subjektom.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar