Preskočiť navigáciu

Tekovské múzeum Levice

Tel.: 036-6312112, fax: 036-63112866
e-mail: tmlevice@nextra.sk

Tekovské múzeum v Leviciach vzniklo zásluhou vrábeľského poštmajstra Jozefa Nécseyho, ktorý daroval mestu v roku 1927 svoju rozsiahlu zbierku archeologických predmetov z okolia Vrábľov a dolného Pohronia, národopisných predmetov, národopisných predmetov zo severnej časti Tekovskej župy a okolia Zvolena, obrazov, rodinného archívu a 1500 zväzkov kníh. Prvým sídlom múzea bolo druhé poschodie mestského domu, kde prvý správca múzea, profesor učiteľského ústavu v Leviciach Eugen Kriek, v priebehu jedného roka nainštaloval aj prvú expozíciu pod názvom Nécseyho izba. V priebehu ďalších rokov sa zbierka múzea postupne rozrastala o dary obyvateľov mesta a širokého okolia., škôl, rôznych inštitúcií. V roku 1954 sa múzeum sťahuje do prízemných priestorov bývalého františkánskeho kláštora a o štyri roky do pevnostnej tzv. Kapitánskej budovy v areáli hradu Levice, kde sídli doteraz.
Múzeum vlastivedného charakteru sa zameriava na národopisný a prírodovedný výskum. Bohatý zbierkový fond múzea v oblasti prírody, histórie, archeológie, numizmatiky, ľudovej kultúry a výtvarného umenia je zastúpený vyše 80 000 kusmi predmetov. Od začiatku sedemdesiatych rokov 20. storočia múzeum rozšírilo svoju pôsobnosť prostredníctvom vysunutých expozícií v Kalnej nad Hronom, Devičanoch, Bohuniciach a Želiezovciach. V súčasnosti múzeu patria vysunuté expozície Skalné obydlia Brhlovce, Vodný mlyn Bohunice a Pamätná izba Franza Schuberta v Želiezovciach.

Skalné obydlia Brhlovce
Otváracie hodiny: pondelok, štvrtok, sobota, nedeľa 8:00-16:00
Expozícia pozostáva z murovaného domu z konca 19. storočia, murovaného domu s datovaním 1932 a priestorov vysekaných do skaly v dvoch podlažiach. Interiér je zariadený podľa funkcie jednotlivých miestností s dobovým nábytkom a inventárom a dokumentuje zvláštnu formu ľudového staviteľstva a bývania od konca 19. storočia po 50. roky 20. storočia V roku 1994 Tekovské múzeum v Leviciach za expozíciu Skalné obydlia obdržala ocenenie Europa Nostra, ako prvá organizácia na pôde Slovenskej republiky.

Vodný mlyn Bohunice
Otváracie hodiny: máj - september, utorok, štvrtok, sobota, nedeľa 8:00-16:00
Verejnosti bol sprístupnený v roku 1979. Mlynská usadlosť leží asi 1 km od horného, severného konca dediny
K mlynskej budove s dvorom patrí aj neveľký kus záhrady. Ide o typ vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon, mlecie zariadenie bolo zmodernizované a v roku 1938 bola zavedená aj elektrina.

Pamätná izba Franza Schuberta v Želiezovciach
Otváracie hodiny: máj - september, streda 9:00-17:00, nedeľa 12:00-17:00
Bola verejnosti sprístupnená v tzv. Sovom zámočku, kde svetoznámy hudobný skladateľ Franz Schubert pôsobil v rodine Esterházyovcov ako učiteľ hudby, počas svojich dvoch pobytov v roku 1918 a 1924. Expozícia pomocou dokumentov a dobového nábytku a inventára zaznamenáva pôsobenie tohto hudobného skladateľa v Želiezovciach.

 

 

foto

foto

foto

foto

foto

 


Obsah (text, prípadne foto) bol dodaný popisovaným subjektom.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar