Preskočiť navigáciu

Žitnoostrovné múzeum Dunajská Streda

Múzejná 2
Tel.: 031-5522402, fax: 031-5526532
www. muzeum.sk, e-mail: zomuzeumds@stonline.sk

Žitnoostrovné múzeum v Dunajskej Strede vzniklo v roku 1964. Nadviazalo na tradície múzea v Šamoríne, ktoré bolo založené za pomoci bratislavského vedeckého spolku Uránia v r. 1927. Zhromaždilo bohatý archeologický, etnografický, historický a prírodopisný materiál. Veľká časť zbierok sa počas 2. svetovej vojny a po nej stratila. Zachrániť sa podarilo len zlomok z nich. Na počiatku svojej existencie sídlilo múzeum už v nejestvujúcom Bielom kaštieli. V r. 1970 bolo premiestnené do Žltého kaštieľa.
Budovu múzea dal postaviť v r. 1770 Mikuláš Kondé, ktorý pochádzal z Dunajskej Stredy a vlastnil časť mesta.
Žltý kaštieľ je kultúrnou pamiatkou. Pôvodne baroková stavba bola v 19. storočí prestavaná v klasicistickom slohu. Žitnoostrovné múzeum sa zameralo na región Žitného ostrova. Na prízemí je od r. 1990 stála archeologická a paleontologická expozícia. Vystavené predmety pochádzajú z doby: kamennej (kamenné predmety na lov), bronzovej (meč a nôž), železnej (hroty na oštepy, náramky, mince), rímskej (hlinené nádoby),, včasný stredovek, pozostatky fauny (mamut, bizón).
V prvej miestnosti na poschodí je výstava historických zbraní: bodné, strelné, sečné zo 16. a zač. 20. storočia.
Halapartne používali najmä strážcovia. Na obraze nad renesančným kreslom je grófka Ilešházyová, ktorá pochádzala z jedného z najznámejších rodov z okolia Trenčína. V druhej miestnosti nájdeme náradie na ryžovanie zlata: stôl s čiernym súknom, naberač, fúrik, koryto, lopata. Na fotografiách sú zobrazené jednotlivé úkony pri ryžovaní zlata. Vo vitríne v malej fľaštičke sú zlaté zrnká a kópia o regulovaní zlata, ktorú vydal Karol III. Z tejto miestnosti vchádzame do sedliackej kuchyne. Vystavené predmety pochádzajú z okolitých dedín: skrinka na kuchynské náradie, regály, stôl, stoličky, sporák, rohová lavička a rôzne kuchynské náradie.
V zadnej časti kuchyne sa nachádza otvorený komín, kde je murované ohnisko, pec a náradie: mútidlo, mažiar, náradie na pretláčanie zemiakov, pekárska metla a lopata. Na hornej časti pece sú rôzne hrnce a krčahy. Na ohnisku je kotol.
Roľnícka izba - je to tzv. čistá izba s jednou posteľou a skriňou na šaty. Nájdeme tu komodu nad ktorou je zavesené zrkadlo. Medzi dvoma oknami je veľký stôl s rohovou lavicou a petrolejová lampa. Na stene je pamiatka na prvé sv. prijímanie a obraz z čias 1. sv. vojny.
Nasleduje mešťanská pracovňa zo zač. 20. stor. so secesným nábytkom. Vo veľkej sále je vystavený barokový nábytok a ďalšie predmety z okolitých kaštieľov a kúrií. Pozlátený barokový luster je z dreva a pochádza zo Šamorína. Sú tu intarzované skrine biedermayer. Na pravej strane sú barokové hodiny z roku 1650 umiestnené v neogotickej skrinke s nápisom „Pamätaj na večnosť“. Nachádzajú sa tu dva príborníky, eklektický diván. Na stenách sú portréty grófa Ilešházyho a neznámeho generála panovníčky Márie Terézie. V nasledujúcej miestnosti je prezentovaný ľudový odev z Martoviec a z Iže (okr. Komárno). Strieborné gombíky, šperky sú z dielní komárňanských a novozámockých majstrov z 19. stor. Sú tu hlinené nádoby, džbány, krčahy, utierky z konope, slamené nádoby na obilie, vajíčka a strukoviny. Truhlice sú zdobené tulipánovým ornamentom.
Izba z Martoviec dáva možnosť nahliadnuť do interiéru vtedajšej obytnej miestnosti s charakteristickým nábytkom: postele sú od ostatného priestoru oddelené závesmi. Na posteliach sú vankúše, ktoré znamenali bohatstvo nevesty. Súčasťou interiéru je rohová skrinka. Steny sú zdobené maľovanými taniermi.
Cechová izba: listiny, písomné dokumenty. Sú tu vystavené i majstrovské diela: tesárske náradia, cechový znak čižmárov, pamätná stužka obuvníkov.
V poslednej miestnosti sa môžeme oboznámiť s dielami Miklósa Tápéiho: drevené sošky, ktoré zachytávajú výjavy z každodenného života vidieckeho ľudu. Nájdeme tu aj maketu vodného a veterného mlyna. Súčasťou expozície sú aj formičky na medovníky a maslo, ktoré pochádzajú zo Šamorína.

 

 

foto

 


Obsah (text, prípadne foto) bol dodaný popisovaným subjektom.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar