Preskočiť navigáciu

Obec Súľov-Hradná

erb
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
Obec Súľov - Hradná sa nachádza v centre CHKO Strážovské vrchy, v podkove obklopenej obrovskými skalnými útvarmi - Súľovskými skalami. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1193, kde sa obec spomína ako Sulo. Počas storočí sa rôzne menili aj jej vlastníci - šľachtický rod Súľovských, Sirmienských, Akajovcov z Hradnej. Skalám kedysi dominoval hrad, podľa archeologických nálezov pochádzajúci z prvej polovice 15. storočia, písomne doložený v roku 1470. Od roku 1763 pustne, dnes už sú z neho len ruiny. Z horného podlažia hradu sa naskytuje unikátny kruhový výhľad na okolitú krajinu. Na celkovej ploche 543,23 ha tu možno obdivovať skalné útvary vytvorené z paleogénnych zlepencov a zvetrané do zvláštnych zoskupení. Pri prechádzke 7,5 km dlhým náučným chodníkom návštevník za 1,5 hodiny nazrie do tajov flóry a fauny a histórie skál a hradu. Na sedemnástich tabuliach lemujúcich náučný chodník sú uvedené mnohé zaujímavosti ako aj informácie o geológii a morfológii. Oblasť Súľovských skál s rozlohou 543,23 ha bola v roku 1973 vyhlásená za štátnu prírodnú rezerváciu, dnes má štatút prírodnej rezervácie.
Dnešná obec, ktorá vznikla administratívnym zlúčením Súľova a Hradnej v roku 1898, je významným strediskom cestovného ruchu. Nachádza sa tu niekoľko novo postavených alebo zrekonštruovaných ubytovacích i stravovacích zariadení poskytujúcich kvalitné služby.
Je faktom, že tieto atraktivity boli základom pre rozvoj pešej turistiky a cykloturistiky v oblasti. Peším turistom je k dispozícii niekoľko vyznačených trás s dĺžkou od 7 do 15 km. Na potulkách nimi môžete vidieť napríklad aj chalúpku sokoliara Tomáša, jaskyňu Šarkania diera a samozrejme množstvo skalných útvarov: Skalný hríb, Mačku, Dva hrby, Papagája, Mnícha, Organy, Sovu a Sovičku a jeden z najkrajších - Gotickú bránu.
Cykloturisti môžu využívať 5 značených cyklotrás, určených pre horské a trekingové bicykle, z ktorých sa dá obdivovať celý masív Súľovských skál.
Okrem prírodných krás možno v Súľove - Hradnej obdivovať i rôzne stavebné pamiatky. V Súľove sú to dva kaštiele z prelomu 16. a 17. storočia, jeden z nich je novo zrekonštruovaný, v súkromnom vlastníctve. Pri dolnom kaštieli v Súľove sa nachádza lipa, vysadená okolo roku 1603, ktorá je chránenou pamiatkou. Ďalej sú tu dva kostoly, rímskokatolícky postavený v roku 1616 a evanjelický z roku 1750. V Hradnej sa nachádza kaštieľ postavený okolo roku 1600 a zvonica. Viacero rybníkov, ktoré sa tu v minulosti nachádzali pripomína ešte v súčasnosti jeden z nich s niekoľkými pstruhmi.

Obsah (text, prípadne foto) bol dodaný popisovaným subjektom.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2005 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2005 Peter Šlosar