Preskočiť navigáciu

Obec Vaďovce

erb
Obec sa nachádza v Myjavskej pahorkatine, 5 km juhovýchodne od Starej Turej, v údolí potoka Trstie. Počiatky osídlenia chotára nie sú presne známe, predpokladajú sa niekedy začiatkom 14. storočia. Prvá písomná zmienka o obci sa uvádza v súvislosti s Čachtickým hradom. V darovacej listine kráľa Žigmunda, ktorou dňa 7. marca 1392 daroval bratislavskému šľachticovi poľského pôvodu Ctiborovi zo Ctiboríc hrad Čachtice spolu s okolitými obcami a osadami, ktoré patrili k hradu, je uvedená i obec Vaďovce, pod názvom Wath. Ctibor mladší nechal vystaviť povoľujúcu listinu na postavenie kamennej kaplnky - terajšieho rímsko-katolíckeho kostola v obci. Kaplnka bola postavená v rokoch 1424 - 1427 a v roku 1770 k nej bola pristavená veža. Po veľkom požiari bola celá budova obnovená a upravená do terajšieho stavu. V období náboženských nepokojov a zmien bol kostol využívaný podľa toho, akého vierovyznania bol čachtický zemepán.
Výraznejšie osídľovanie kraja prebiehalo na konci 16. a 17. storočia po tureckých vpádoch na Považie. Obyvatelia obce sa zamestnávali prevažne poľnohospodárstvom a ovocinárstvom, dolovalo sa tu i uhlie. Z remesiel tu boli tkáči, kováči a mlynári. V novšej histórii dochádza k elektrifikácii obce, zmenil sa aj jej celkový vzhľad: boli postavené moderné rodinné domy, budova obecného úradu, kultúrny dom, základná škola, požiarna zbrojnica, dom smútku, športové ihrisko.
V obci sa narodil národovec Michal Cibulka a pôsobil Ján Krasko - Zápotocký - aktívny slovenský národovec, ktorý zberal a upravoval ľudové piesne pre klavír a zbor.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar