Preskočiť navigáciu

Vodný mlyn Tomášikovo

Tel.:031-7805535, 7855215

Mlyn reprezentuje typ tzv. Pobrežného kolového mlyna. Postavený je na pilótach z agátového dreva v toku rieky na ostrohe, vytvorenej Malým Dunajom a jeho ľavobrežným prítokom Suchým potokom. Budova mlyna rámovej konštrukcie s doštenou výplňou je z brehu prístupná drevenou lávkou so zábradlím. Veľké lopatkové dvojvencové hnacie koleso na spodnú vodu je v prúde rieky upevnené na podpornej stolici s doštenou plošinou. Zaisťovacími reťazami bol mlyn upevnený o kmene stromov na brehu rieky.
Dominantným objektom mlyna je drevená mlynica na pilótoch, so sedlovou strechou krovovej hambálkovej konštrukcie, krytá šindľom. Priestorová dispozícia mlyna je podriadená rozmiestnením mlynského zariadenia.
Osobitne je vyčlenený odpočinkový priestor pre mlynára v rohu mlynice s pričňou na ležanie, malým stolíkom pri okne na štítovej stene. Zaujímavosťou je štrbinové okienko, ktorým mlynár pozoroval chod náhonového kolesa, ako aj príchod gazdov s melivom z druhého brehu rieky. Dvojvencové lopatkové koleso s drevenými ramenami má priemer 7 m, široké je 2,5m. Mleciu sústavu tvorí kameňové zloženie na masívnom mlynskom lešení, na ktoré sa vystupuje troma úzkymi schodíkmi.
Pobrežný kolový mlyn v Tomášikove postavil v r. 1893 mlynár Ján Matica, starý otec posledného majiteľa rovnakého mena (narodený r. 1920). Pôvodne stál mlyn o čosi nižšie pod sútokom vodných tokov. Mlyn sa zachoval v pôvodnom stave, bez rušivých zásahov do konštrukcie, s uceleným prevádzkyschopným mlynským zariadením. Posledná väčšia oprava a modernizácia mlyna sa uskutočnila v r. 1940. V mlyne sa mlelo až do r. 1960. V r. 1982 bol mlyn obnovený a zariadený ako expozícia Vlastivedného múzea v Galante.

 

 

foto

foto

foto

 


Obsah (text, prípadne foto) bol dodaný popisovaným subjektom.

 

ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar