Preskočiť navigáciu

Na malebný Krasín
Výlet s turistickou mapou VKÚ č. 107 Biele Karpaty - Trenčín

mapa
foto
foto
foto
foto
foto
Biele Karpaty sú známe najmú svojimi vápencovými bradlami. Každý pozná oblasť Vršatca, Lednice a Červeného Kameňa. My vás však zavedieme síce do menej známej lokality - ale lokality, ktorá sa im v malebnosti určite vyrovná.
Auto zaparkujeme v hornom konci obce Dolná Súča. Dostaneme sa sem z Trenčína popri Skalke. V rovnomennej obci odbočíme vľavo a čoskoro sa pred nami objaví rozľahlý vápencový vrchol Krasína.
My sme pre výstup volili polovicu jesene, počas babieho leta. Tak sme mali možnosť spojiť krásne výhľady s vymaľovanou jesennou prírodou. Na vrchol stúpame po náučnom chodníku. Chodník je pomerne vychodený, značenie je však mizerné. Postupne naberáme výšku, ideme paralelne so skalným masívom, na ktorom dominuje telekomunikačný vysielač. Sprevádzajú nás žlto - červenými listami posiate javory a pomaly sa začínajú otvárať pohľady do doliny Váhu. V podstate zachádzame až za ľavý okraj kopca, tu sa chodník stáča doprava a tiahlym oblúkom nás vyvedie kúsok pod sedlo dvojvrchola Krasína. Ten ľavý je zalesnený - pravý je skalnatý. My pokračujeme vpravo a dostaneme sa pod skalné vežičky západného Krasína. Tie vytvárajú malé skalné mestečko - akési predhradie hlavného vrchola. Pokračujeme strmým výšvihom na malú plošinu pod vysielač do nadmorskej výšky 516 metrov. Z nej sa nám naskytne krásna panoráma kruhového rozhľadu, zaujmú nás najmä famózne skalné útvary v severovýchodnej časti kopca. Nad dolinou Váhu sa ťahajú hrebene Strážovských vrchov a Považského Inovca.
Na vrchole Krasína stál kedysi hrad Súča. Dnes sa z neho zachovali iba dobre ukryté posledné zvyšky múrov v zalesnenom dvojvrchole...
V sedle medzi vrcholmi na jeho severnej časti obdivujeme malé lúky posiate kobercami kvitnúcich jesienok. Krasín musí byť mimoriadne pekný i v pokročilej jari, kedy tu kvitne množstvo vápencovej flóry.
Celá trasa je zachytená na mape č. 107 – Biele Karpaty - Trenčín. Hoci mapa obsahuje aj časové údaje pre plánovanie túr a výletov, pri Krasíne nie sú časové údaje. Na malebný vrchol vedie pomerne zanedbaná trasa náučného chodníka. Značky sú dosť sporadické, ale chodník je spoľahlivo vychodený. Náš výlet trval cca 3,5 hodiny, pričom samotný výstup z Dolnej Súče na vrchol trval asi 35 minút. Taký istý bol zhruba i zostup, zvyšný čas sme strávili fotením krásnej jesennej prírody.
ÚvodÚzemieHrady a zámkySubjektyKontaktMapa webu
RSS kanál
Copyright © 2001-2006 Matúšovo kráľovstvo s.r.o. • Webdesign © 2001-2006 Peter Šlosar